prąd

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła staje się sensowną alternatywą w stosunku do wielu innych sposobów ogrzewania budynku. Decyduje się na nią coraz więcej właścicieli domów jednorodzinnych, głównie ze względu na późniejsze, niskie koszty związane z utrzymaniem optymalnej temperatury w budynku. W przypadku takiego rozwiązania, jednym z najczęściej zadawanych pytań jest to, ile prądu zużywa pompa ciepła i w jakich sytuacjach jej zastosowanie jest rzeczywiście opłacalne finansowo. Uznaje się, że pompa ciepła jest obecnie jednym z najtańszych, najbardziej wydajnych i najbardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań związanych z ogrzewaniem budynków.

Pompy ciepła - w Zielonej Górze także uda się znaleźć dobrego wykonawcę

W przypadku takiego rozwiązania grzewczego najlepiej już na starcie zgłosić się do firmy, która wyceni i oszacuje koszt instalacji takiej pompy ciepła w naszym budynku. Takie firmy wykonują instalacje grzewcze w Zielonej Górze i nie tylko, ale też będą w stanie dość precyzyjnie, bazując na kilku kluczowych informacjach, oszacować koszt inwestycji oraz podpowiedzieć, jaki będzie późniejszy koszt jej eksploatacji. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://www.eko-budujacy.pl/pompy-ciepla. Ze względów praktycznych, do najpopularniejszych rozwiązań należy instalacja powietrznej pompy ciepła w Zielonej Górze (istnieją także warianty gruntowe oraz wodne, ale wymagają szeroko zakrojonych prac ziemnych). Niezależnie od rodzaju, pompa zawsze działa na takiej samej zasadzie- odzyskuje energię, w tym przypadku z powietrza po to, aby potem ją oddać. Kluczem do jej funkcjonowania jest działanie sprężarki, którą zasila energia elektryczna.

Współczynniki określające ile zużywa prądu pompa ciepła

Współczynniki pompy ciepła pozwalają lepiej określić wydajność tego urządzenia. Współczynnik COP- coefficient of performance zestawia ilość dostarczanego do budynku ciepła w stosunku do zużytego prądu potrzebnego na ten cel. Określa się, że wydajne i polecane pompy ciepła powinny posiadać ten współczynnik w granicach od 3,5 do 5,5. Alternatywnie, roczne zużycie prądu pompy ciepła określa ten sam parametr ale w wersji zmodyfikowanej o oznaczeniu SCOP. Tutaj bierze się jeszcze pod uwagę jedną ważną zmienną- roczne zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną. Obliczając parametr SCOP uzyskujemy informację o tym, ile prądu zużywa pompa ciepła na to, aby ogrzać budynek według zapotrzebowania jego użytkowników w skali roku. Szacuje się, że efektywnie działająca pompa ciepła pozwala odzyskać nawet do 75% energii z powietrza.

Od czego zależy zużycie prądu? Pompa ciepła i jej opłacalność

Jak łatwo można sobie wyobrazić, to jak intensywnie będzie pracować pompa ciepła, zależy od tego, jak mocno będziemy chcieli ogrzewać budynek. Nie bez znaczenia jest powierzchnia, którą chcemy ogrzać- większe budynki będą wymagały tej energii cieplnej więcej. Bardzo istotną kwestią jest energooszczędność budynku- okna o dobrym współczynniku przenikania ciepła, ocieplenie ścian oraz dachu. Dzięki odpowiedniej termoizolacji tak duża ilość ciepła nie ucieka do zewnątrz, a zatrzymana w środku sprawia, że nie trzeba pomieszczeń tak mocno ogrzewać. Należy także wziąć pod uwagę techniczne aspekty ogrzewania budynku, a więc to, czy pompa ciepła zasila tylko grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, a może jedno i drugie. W końcu, każdy inwestor posiada swoje własne preferencje, co do odpowiedniej temperatury, jaką chciałby uzyskać w pomieszczeniach.

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej energooszczędnych sposobów ogrzewania budynku, sposób jej działania należy jednak dostosować do swoich własnych preferencji. Drobne optymalizacje jej pracy pozwalają na oszczędność pobieranej energii elektrycznej niezbędnej do pracy sprężarki. Dodatkowo, idealnym zestawem jest wyposażenie budynku nie tylko w pompę ciepła, ale i w fotowoltaikę. Wówczas, energia zgromadzona przez ogniwa zasila działanie pompy ciepła, a tym samym redukuje rachunki za prąd do minimum. Trudno też o bardziej ekologiczne i bezkosztowe rozwiązanie na wiele długich lat.