kabina prysznicowa

Jak odnowić kabinę prysznicową?

Kabiny prysznicowe od dawna goszczą w naszych łazienkach, w wielu przypadkach zastępując bardziej tradycyjne wanny, nad którymi mają pewną przewagę w postaci takich zalet, jak mniejsze zużycie wody (czyli są bardziej oszczędne), czy skrócenie czasu potrzebnego na umycie całego ciała. Do tego dochodzi także brak oczekiwania na wypełnienie wodą odpowiedniej przestrzeni, jak ma to miejsce w przypadku wanny - po prostu wchodzimy do kabiny, otwieramy wodę i możemy się kąpać. Trzeba jednak pamiętać, że elementy kabiny są stale narażone na działanie różnego rodzaju chemii zawartej w kosmetykach do kąpieli, twardej wody oraz oczywiście wilgoci. Do tego wraz z upływem czasu ulegają one zużyciu. Z tego względu co jakiś czas konieczne będzie gruntowne sprzątanie i odnowienie kabiny prysznicowej, dzięki czemu dalej będzie ona w pełni spełniała swoją funkcję, a do tego będzie świetnie się prezentować.

Jak odnowić starą kabinę prysznicową?

Wiele osób zastanawia się, jak odnowić starą kabinę prysznicową, by wyglądała praktycznie jak nowa. Dzięki rozwojowi technologii każdy użytkownik tego typu armatury łazienkowej może szybko i skutecznie sprawić, że będzie ona ponownie prezentować się fantastycznie.

Jako pierwsze zdecydowanie warto wymienić wszelkie detergenty, których formuły zostały opracowane z myślą o czyszczeniu powierzchni kabin prysznicowych. Pomogą one skutecznie usunąć wszelki brud, kamień oraz osad z mydła, które w trakcie standardowej eksploatacji pojawiają się na ściankach kabiny. Część z tego typu środków chemicznych sprawdzi się też również podczas czyszczenia innych elementów kabiny, takich jak słuchawka prysznicowa czy bateria. Dobrze również zadbać o usunięcie zabrudzeń z newralgicznych punktów, takich jak np. uszczelki.

Po zakończeniu procesu oczyszczania dobrym pomysłem może okazać się zastosowanie wysokiej jakości preparatu impregnującego, dzięki któremu umyte powierzchnie w kabinie zostaną odpowiednio zabezpieczone.

Czasem kabina prysznicowa może znajdować się w na tyle kiepskim stanie, że standardowe metody czyszczenia nie będą wystarczająco dobre. W takich sytuacjach pomocne mogą okazać się dodatkowe narzędzia, takie jak m.in. parownica czy myjka ciśnieniowa. Umożliwią one usuwanie nawet najbardziej uporczywego brudu, na który nie działają nawet najmocniejsze detergenty.

Samo czyszczenie to jednak nie wszystko. Wraz z użytkowaniem kabiny zużyciu lub uszkodzeniu może ulec próg do kabiny prysznicowej czy silikon, którym jest ona przymocowana do ściany. Najczęściej zaczyna się on odklejać (co może być efektem m.in. kiepskiej jakości materiału wykorzystanego podczas montażu lub nieprawidłowego nałożenia go) lub pękać. Równie często można również zauważyć rozmaite odbarwienia na jego powierzchni czy pojawiające się pod wpływem wilgoci czarne plamy (zazwyczaj w newralgicznych miejscach, w których może zbierać się woda). W wielu przypadkach odnowienie silikonu można przeprowadzić za pomocą specjalistycznych detergentów, jednak jeżeli nawet po jego użyciu problemy nie znikają, lub silikon jest fizycznie uszkodzony, to należy wymienić go w całości. Uszkodzony próg to niemały problem, ponieważ możemy zalać całą łazienkę. Najlepiej co jakiś czas go wymieniać.

Fizyczne uszkodzenia powierzchni brodzika również można naprawić. Wybierając metodę naprawy, należy jednak pamiętać, że nie wszystkie uszkodzenia można reperować każdym sposobem. Dużo zależy również od materiału, z którego wykonany został brodzik. Każdorazowo przed naprawami wszystkie jego elementy są dokładnie czyszczone, a następnie - w zależności od skali i rodzaju zniszczeń oraz tego, z czego brodzik został wykonany, można przeprowadzić renowację oryginalnej powłoki lub położenie zupełnie nowej.

Dlaczego warto odnowić kabinę prysznicową?

Całkowita wymiana kabiny prysznicowej na nową to proces skomplikowany, czasochłonny i przede wszystkim - drogi. Z tego względu zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie odnowienie posiadanej kabiny. Do tego jest to opcja przyjazna środowisku, co dla wielu osób ma duże znaczenie. Nie trzeba się też zastanawiać czy nowo dobrana kabina zmieści się w łazience i czy będzie pasować do reszty znajdujących się w niej elementów.