Sztukateria - rodzaje i zastosowanie
Niedrogie elementy dekoracyjne potrafią zmienić oblicze pomieszczenia lub budynku, najlepszym tego przykładem jest popularna sztukateria. Niegdyś kojarzyła się jedynie z barokowymi posiadłościami, dzisiaj stanowi chętnie wykorzystywany element nawet w niewielkich domach oraz w mieszkaniach. Ta niepozorna ozdoba jest łatwa w montażu, a potrafi bardzo odmienić wygląd ściany lub sufitu. Sztukateria elewacyjna to doskonały sposób na stworzenie oryginalnego budynku, który będzie odróżniał się na tle innych budowli. Z artykułu dowiesz się na temat rodzajów sztukaterii, zastosowania ich oraz korzyści.
Sztukateria — co to i kiedy używać?
Pod nazwą sztukateria kryją się wszystkie elementy dekoracyjne, które przykleja się na ścianach lub sufitach. Mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów. Popularne są produkty stworzone z wysokiej jakości plastiku, styropianu, pianki poliuretanowej, gipsu, a nawet drewna. Sztukaterią jest też listwa sufitowa oraz dekoracyjna rozeta. Dzięki mnogości kształtów oraz wzorów istnieje możliwość tworzenia autorskich projektów, łączenia ze sobą różnych elementów i przycinania je w dowolny sposób.
Sztukateria ścienna może być używana jako rama do lustra, a nawet półka nad kominkiem. Elementy dekoracyjne zwykle są białe. Produkty wykonane z gipsu, styropianu oraz z drewna można łatwo pomalować na dowolny kolor. Sztukateria sufitowa to doskonały sposób na dekoracyjne oddzielenie ściany od sufitu i zamaskowanie nieestetycznych łączeń czy krzywizn. Dekory oraz listwy wykonane ze styropianu możesz łatwo przykleić, wystarczy odpowiedni klej, ostry nóż i skrzynka uciosowa, która pozwoli docinać listwy pod odpowiednim kątem.
Sztukateria zewnętrzna — rodzaje i zastosowanie
Sztukaterię można podzielić ze względu na jej zastosowanie oraz materiał, z którego została wykonana. Na zewnętrznych ścianach budynków zwykle używana jest sztukateria elewacyjna. Może być zrobiona z tworzywa sztucznego bądź gipsu, jednak najczęściej stosuje się styropian lub piankę. Te materiały cechują się wytrzymałością oraz lekkością, co niewątpliwe ułatwia montaż i przycinanie. Sztukateria zewnętrzna często służy do dekorowania obramowania okien lub drzwi. W ten sposób można stworzyć piękny budynek wzorowany na barokowych bądź renesansowych posiadłościach. Na zewnętrznych ścianach montuje się też rozety.
Styropianowe listwy zewnętrzne należy zabezpieczyć przed działaniem czynników zewnętrznych, zwykle są to specjalne żywice do utwardzania lub tynk. Ozdoby na łączeniach ścian oraz oddzielenie części na budynkach również można uzyskać za pomocą elementów sztukaterii. Rodzajów istnieje cały ogrom — należą do nich także kolumny oraz pilastry. Podpory mają nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też są ważnym elementem konstrukcyjnym.
Wewnętrzna sztukateria — rodzaje i możliwości zastosowania
Sztukateria w pomieszczeniach jest stosowana właściwie na każdej ścianie i w dowolnym miejscu. Listwa sufitowa może być wykonana z bardzo wytrzymałego materiału, jakim jest polistyren, dzięki temu cechuje się trwałością, odpornością na czynniki zewnętrze oraz można ją łatwo malować. Listwy przypodłogowe to nie tylko sposób na estetyczne wykończenie, ale też metoda rozprowadzenia i ukrycia kabli. Duże gzymsy są polecane do wysokich wnętrz, mają doskonałe właściwości maskujące.
Sztukateria ścienna może mieć różną postać. Z jej pomocą możesz łatwo rozdzielić motywy dekoracyjne na ścianach. To też świetne wykończenie kominka lub wydzielenie miejsca na zdjęcia rodzinne. Sztukaterię z powodzeniem przykleisz na tapecie, tynku strukturalnym czy różnego rodzaju gipsie. Pomalowana na ten sam kolor co ściana robi niesamowite, choć subtelne wrażenie. Listwy, które wykonane są z poliuretanu, świetnie sprawdzą się w kuchni lub w łazience. Ten materiał jest odporny na wilgoć i można łatwo utrzymać go w czystości.
Sztukateria pasuje do wnętrz minimalistycznych, ale też do stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz pięknie wygląda w domach wkomponowanych w wiejskie krajobrazy.