zegarek męski

Jak dobrać pasek do zegarka?

Paski do zegarka występują w różnej formie. Mogą być wykonane ze skóry, gumy, materiału lub karbonu w zależności od wybranego modelu czasomierza bądź osobnego akcesorium. W tym artykule omówione zostało zagadnienie, jak dobrać pasek do zegarka i które rodzaje najlepiej się sprawdzają.

Jaką funkcję pełni pasek do zegarka?

Pasek jest ważnym elementem zegarka. Ten komponent utrzymuje korpus urządzenia na nadgarstku, dlatego możemy odczytywać godzinę zawsze wtedy, gdy tego potrzebujemy. Ponadto często jest również jednym z najważniejszych elementów, które decydują o odbiorze wyglądu danego modelu.

Zależnie od materiału, z jakiego pasek został zrobiony, możemy to akcesorium przyporządkować do rodzajów stylizacji. W końcu nie wszystkie typy będą dobrze komponowały się z każdym strojem.

Pasek do zegarka — jak dobrać?

Jak wiadomo, wszystkie stylizacje rządzą się swoimi prawami. Dlatego warto przemyśleć kwestię, jakiego typu zegarka potrzebujemy. Poniżej omówione zostały najczęściej spotykane opcje.

Pasek do zegarka z materiału

Ten rodzaj ostatnimi czasy należy do popularnych wyborów wśród użytkowników zegarków. Jeśli zdecydujemy się na ten typ, warto wiedzieć, że najczęściej powstaje z bawełny, nylonu lub włókna naturalnego czy jego imitacji. Co istotne, paski z materiału są bardzo wytrzymałe i odporne na wszelkie uszkodzenia. Często lepiej radzą sobie lepiej niż skórzane egzemplarze.

Możemy wśród nich odnaleźć również modele wodoodporne, co jest niezwykle praktycznym rozwiązaniem, jeśli często mamy styczność z wodą. Ponadto w upalne dni nie wchłaniają potu, dlatego należą do bardzo higienicznych opcji. Z tego też powodu są dość łatwe w czyszczeniu. Pamiętajmy jednak, że materiałowe paski odnajdą się jedynie w przypadku mniej formalnych, casualowych stylizacji.

Pasek skórzany do zegarka

Nie ulega wątpliwości, że naturalna skóra należy do jednego z najbardziej klasycznych materiałów, z których można wyprodukować pasek skórzany do zegarka. Modele z tego tworzywa są nierzadko łączone z eleganckimi czasomierzami. To właśnie skóra najbardziej pasuje i tworzy razem z kopertami zrobionymi ze stali szlachetnej oraz szykownie zaprojektowanymi cyferblatami, spójnie prezentującą się całość.

Ponadto zegarkiem, który świetnie komponuje się z garniturem, możemy pochwalić się przy niejednej oficjalnej okazji. Skórzane paski wykazują niższą odporność na wilgoć. Z tego powodu szybciej się niszczą, a po pewnym czasie użytkowania konieczna może okazać się wymiana tego elementu na nowy.

Gumowy pasek do zegarka

Gumowy pasek może być wykonany z silikonu lub kauczuku i stanowi element modeli o charakterze sportowym. Mocowania należą do niezwykle wytrzymałych, lekkich oraz bardzo łatwych w czyszczeniu. Na jakość takiego paska nie wpływa działanie wilgoci. może występować w pastelowych lub jaskrawych barwach, które są trudne do uzyskania w przypadku użycia innych materiałów. Dzięki wysokiej trwałości służy przez długi okres czasu, a niewielka waga będzie działać na korzyść podczas treningów.

Ciekawym rodzajem mocowania, który świetnie się sprawdzi w przypadku mniej zobowiązujących stylizacji, jest pasek wykonany z karbonu (włókna węglowego). To materiał nie tylko wodoodporny, ale też nierozciągający się.

Pasek czy bransoleta do zegarka?

Rzecz jasna, pasek nie należy do jedynych rodzajów mocowania zegarka do nadgarstka. Coraz popularniejsze są specjalne bransolety, które w większości przypadków powstają z najwyższej jakości stali szlachetnej. Ich istotną zaletą fakt, że wyróżniają się ponadprzeciętną trwałością oraz wytrzymałością.

Co bardzo ważne, stal stosowana przy produkcji bransolet (a nierzadko też korpusów czasomierzy) należy do materiałów hipoalergicznych. Nie powinna więc powodować niepożądanych reakcji organizmu w przypadku kontaktu ze skórą. Wysokiej jakości bransolety są wygodne w noszeniu w podobnym stopniu do pasków. Weźmy jednak pod uwagę, że stalowe mocowanie po czasie czasami traci swój blask. Można jednak temu zaradzić w bardzo prosty sposób - poprzez polerowanie tworzywa.