rolnik

Jak zacząć przygodę z rolnictwem?

Wiele osób zastanawia się nad tym, jak zacząć przygodę z rolnictwem. Powody mogą być różne: powołanie, rodzinna tradycja czy też chęć posiadania czegoś własnego. Niezależnie od motywacji, w poniższym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie "jak zostać rolnikiem?".

Rolnik — definicja tego zawodu

Najpierw warto zdefiniować, kim właściwie jest rolnik. Oficjalnie to właściciel nieruchomości rolnej o obszarze, który nie przekracza 300 hektarów. Powinien mieć także kwalifikacje zawodowe, które są upoważnieniem do prowadzenia tego rodzaju działalności. W dalszej części artykułu ta kwestia zostanie nieco dokładniej wytłumaczona.

Jakie dokładnie powinno być wykształcenie rolnicze?

By zdobyć oficjalny status rolnika, powinno się kształcić w konkretnym kierunku. Jaką szkołę wybrać w takim razie? Popularnym rozwiązaniem jest szkoła zawodowa o profilu rolniczym. Najczęściej na tę opcję decyduje się młodzież, w której rodzinie znajdują się już osoby o tym zawodzie. Nie jest to jednak jedyny sposób na zdobycie statusu rolnika. Można kształcić się w innym kierunku, ale w takiej sytuacji należy przepracować w branży rolnej minimum pięć lat. Dokładnie taką samą ilość czasu trzeba zamieszkiwać gminę, gdzie jest zlokalizowana własnościowa ziemia rolnicza.

To jeszcze nie wszystko, ponieważ można posiadać 3-letni staż pracy w rolnictwie. Jednak to nie wystarczy, bo należy mieć także tytuł zawodowy bezpośrednio powiązany z rolnictwem. 3 lata doświadczenia pracy rolniczej dotyczą też sytuacji, gdy dana osoba ukończyła dowolne studia wyższe lub wykształciła się na studiach podyplomowych o kierunku rolniczym. Wnioski są proste — by móc nazywać się rolnikiem zgodnie z ustawą, powinno się mieć wiedzę zarówno teoretyczną, jak i praktyczną. Stereotyp, że osoba posiadająca gospodarstwo nie potrzebuje wykształcenia, jest dla wielu bardzo krzywdzący. Wbrew pozorom zarządzanie tak ogromną działalnością nie przebiega prosto.

Jak zacząć rolnictwo — co potrzeba oprócz wykształcenia?

Choć to stwierdzenie będzie dość oczywiste, to i tak warto o nim wspomnieć. Do tej pracy potrzeba przede wszystkim powołania. Rolnik bezwzględnie musi być odpowiedzialny, systematyczny, cierpliwy, a także posiadać umiejętność planowania. Nie obejdzie się także bez zamiłowania do wiejskiego stylu życia. Jeśli dany rolnik czuje powołanie i ma ku temu odpowiednie predyspozycje, może mu się to opłacić pod kątem finansowym.

Rolnictwo daje ogromne możliwości rozwoju za sprawą Unii Europejskiej i funduszy. Faktem jest, że trzeba spełnić pewne wymogi, ale wielu zaangażowanym rolnikom się to udaje. Taka praca daje mnóstwo satysfakcji, a po pewnym czasie stabilizację. Dobry gospodarz powinien także stale poszerzać swoją wiedzę. W Internecie można znaleźć mnóstwo wartościowych źródeł dla wielu zawodowych rolników. Jednym z nich, zasługującym na uwagę jest portal ogrodniczy Agro Profil.

Czy wiek rolnika jest istotny?

Choć wiek z pozoru nie ma znaczenia, to czasami ułatwia wiele kwestii. Jedną z nich są dotacje - wśród pokaźniejszych widnieje premia dla młodych rolników, która może wynieść aż 150 tysięcy złotych. Taka osoba może rozdysponować otrzymane fundusze na rozmaite cele: sprzęt rolniczy, ziemię, budowę budynków gospodarczych, zakup zwierząt czy narzędzi. Pytanie tylko, co należy rozumieć przez wyrażenie "młody rolnik?". Granica wieku na szczęście jest dość wysoka i wynosi aż czterdzieści lat.

Kolejny wymóg stanowi posiadanie co najmniej 1 ha gospodarstwa, założoną działalność rolniczą, która funkcjonuje co najmniej 2 lata oraz gotowy biznesplan. To jedynie kilka czynników, dlatego zdecydowanie warto nieco bardziej zgłębić temat na własną rękę. Jak w przypadku wielu funduszy zasady mogą się zmieniać raz na bardziej, innym razem na nieco mniej korzystne dla wnioskodawców. Choć wbrew pozorom coraz mniej osób decyduje się na wykonywanie tego zawodu, istnieje ogrom osób, które marzą o posiadaniu własnej ziemi i prowadzeniu działalności rolniczej. Jest to jak najbardziej wykonalne, ale najważniejsze czynniki stanowią powołanie oraz szczere chęci.