ogród

Najlepsze narzędzia do ogrodu - jak się odpowiednio zaopatrzyć?

Każdy właściciel ogrodu wie, jak ważne są profesjonalne narzędzia ogrodnicze. Dbanie o zieleń pozwala zachować estetyczny wygląd roślin, zwiększa ich odporność na choroby oraz jest znakomitą aktywnością fizyczną. Zadbaj o odpowiednie narzędzia, a praca będzie przyjemnością. Czego potrzebujesz do swojego ogrodu?

Podstawowe narzędzia ogrodnicze

Niezależnie od wielkości swojego ogrodu potrzebujesz w nim podstawowych narzędzi. Grabie pomogą uporządkować ogród — posprzątasz trawnik po zimie, usuniesz wszystkie opadłe liście oraz gałązki. Łopata jest narzędziem niezastąpionym podczas zakładania ogrodu. Pomoże posadzić rośliny, zrobić ścieżki i wkopać elementy małej architektury, np. pergole.

W ogrodzie przydaje się również miotła. Za pomocą tego prostego i niedrogiego produktu szybko posprzątasz powierzchnię brukową, altankę lub miejsce do grillowania. Miotła świetnie usuwa drobne listki, a grubsze włosie dobrze czyści płytki chodnikowe z piasku i innych zabrudzeń.

Niezbędne narzędzia do pracy w ogrodzie

Twój ogród odwdzięczy się bujną roślinnością oraz pięknymi kwiatami, jeśli odpowiednio o niego zadbasz. Drzewa oraz krzewy wymagają regularnego przycinania, tutaj sprawdzą się sekatory ręczne, piły oraz nożyce do przycinania żywopłotów. Te narzędzia do ogrodu dopasuj do roślinności oraz do wielkości ogrodu.

Akumulatorowe nożyce są niezastąpione, jeśli jesteś właścicielem dużego ogrodu z różnorodną roślinnością. Przycinanie żywopłotu pozwoli zachować jego gęsty i zwarty pokrój. Ręczne sekatory pozwalają na precyzyjne docinanie roślin kwitnących. W ten sposób usuniesz zaschnięte kwiatostany róż, przytniesz lawendę lub odświeżysz krzewy owocujące.

Koszenie trawy — jaką kosiarkę wybrać?

Kosiarki są niezbędne, jeśli zależy Ci na gęstym, zielonym trawniku. Wybór sprzętu do koszenia powinien być podyktowany wielkością ogrodu. W małych ogródkach świetnie sprawdzi się kosiarka elektryczna. Pracuje dość cicho, to wybór ekonomiczny oraz ekologiczny. Do koszenia dużego ogrodu warto wybrać kosiarkę spalinową. Nie będzie ograniczał Cię przewód, więc z powodzeniem wykosisz trawę w przydomowym sadzie i pod drzewami.

Do pielęgnacji zieleni przydomowej można używać też podkaszarek. To rozwiązanie idealne do wykaszania trawy w trudno dostępnych miejscach, np. przy rabatach kwiatowych, murkach skalnych lub przy kamieniach. Akumulatorowe nożyce do trawy będą idealnym wyborem, jeśli jesteś właścicielem niedużego ogrodu, a Twój trawnik nie zajmuje dużej powierzchni.

Jakie narzędzia do ogrodu pomogą zadbać o warzywniak?

Warzywniak to idealny sposób na uzyskanie zdrowych plonów bez dodatków chemii. Wbrew pozorom uprawianie warzyw nie jest proste, ale są nietypowe narzędzia ogrodnicze, które sprawdzają się w amatorskiej uprawie roślin. Hitem są rękawice z pazurkami. Plewienie grządek z warzywami staje się przyjemnością. Ostre pazury chronią dłonie przed uszkodzeniem i zabrudzeniem, do tego wyrywają chwasty. Pazury przydadzą się również do wyznaczania rządków pod siew nasion.

W warzywniaku niezbędne jest nawodnienie — możesz korzystać z tradycyjnych metod, czyli z konewki, ale zastanów się, czy nie lepszym wyjściem będzie wąż ogrodowy? Rozciągliwe węże ogrodowe zajmują mało miejsca i są bardzo proste w użyciu.

W przydomowym sadzie owocowym

Sad przydomowy to ulubione miejsce najmłodszych ogrodników, słodkie owoce smakują świetnie, jeśli zbierze się je prosto z krzaczka. Dbanie o rośliny owocujące wymaga częstego przycinania oraz nawożenia. Niekiedy zachodzi konieczność wykonania oprysków ochronnych, dlatego przyda Ci się opryskiwacz ręczny.

Zbiór plonów z wysokich drzew może być trudny, dlatego pomyśl o zbieraku do owoców. To świetny sposób na bezpieczne zrywanie jabłek i gruszek. To nietypowe narzędzie ogrodnicze nie uszkadza roślin, a Ty nie musisz używać drabiny.

Drzewa owocowe wymagają regularnego skracania pędów. Ten zabieg pobudza je do owocowania, zapewnia dostęp do światła dojrzewającym owocom oraz ogranicza rozprzestrzenianie się chorób grzybowych. Do cięcia używa się pił na wysięgnikach. Piła akumulatorowa pomoże wygodnie dociąć konary.

Jak widać, narzędzia do pracy w ogrodzie pomagają w podstawowych czynnościach pielęgnacyjnych, odciążają ogrodnika oraz sprawiają, że praca jest łatwa i można czerpać z niej radość.