Montaż pompy ciepła nie należy do najtańszych, ale biorąc pod uwagę, że dzięki takim rozwiązaniom można ogrzewać dom za darmo, wydają się, że warto go rozważyć w każdym nowo budowanym domu jednorodzinnym. Czym tak naprawdę są pompy ciepła, na jakiej zasadzie działają i czy ich montaż jest faktycznie opłacalny? Dowiesz się tego, czytając dzisiejszy artykuł.
Czym jest pompa ciepła i jak działa?
Pompy ciepła są urządzeniami, które są w stanie produkować ciepło zarówno z wody, ziemi, jak również z powietrza. To uniwersalne, bardzo zaawansowane technicznie rozwiązania, które zamontowane w kotłowni lub garażu pozwalają odciąć się od rosnących cen gazu i węgla. Jeśli interesują Cię ekologiczne sposoby ogrzewania domu, to pompa ciepła bez wątpienia jest urządzeniem spełniającym swoje zadanie. Do poprawnego działania pompy ciepła w domu potrzebna jest prawidłowo wykonana instalacja centralnego ogrzewania. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Dlaczego? Ano dlatego, że pompy ciepła przeważnie ogrzewają wodę do temperatury 35-40 stopni Celsjusza i mogłyby być mało efektywne w klasycznych instalacjach centralnego ogrzewania wykorzystujących grzejniki naścienne. Wspomniana temperatura jest jednak idealna właśnie dla coraz popularniejszych w naszym kraju podłogówek. Warto o tym pamiętać już na etapie stanu surowego i przy montażu podłogówki zwrócić uwagę na zmniejszenie odległości pomiędzy rurami grzewczymi. Pozwoli to uzyskać maksymalną wydajność podczas korzystania z pompy ciepła.
Pompa ciepła czy to się opłaca?
Wiele osób zastanawia się, czy pompa ciepła się opłaca. Bez wątpienia jest rozwiązaniem, które pozwala na ogromne oszczędności, ale należy liczyć się z dużym wkładem początkowym. Dobrej jakości urządzenie może kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Należy jednak ten wydatek traktować jak dobrą inwestycję, która zwróci się dość szybko i zacznie zarabiać dla nas całkiem dobre pieniądze. Biorąc pod uwagę coraz wyższe ceny gazu i węgla wydaje się, że czas ten będzie się coraz bardziej skracał. Pompa ciepła czy się opłaca? Oczywiście, że tak! A jak jest z opłacalnością tych urządzeń w domach, które są już wykończone, a właściciel chciałby zdecydować się na ekologiczne źródło ciepła? Tutaj sprawa jest nieco trudniejsza, bo jeśli nasz dom nie jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe, założenie go będzie dość problematyczne. Aby to zrobić, należałoby skuć istniejącą wylewkę, ułożyć instalację podłogową i wykonać nową posadzkę. Niestety takie prace są nie tylko kosztowne, ale też czasochłonne. Należy liczyć się z tym, że nowa wylewa, zanim wyschnie, potrzebowała będzie około 3-4 tygodni, co mocno utrudnia montaż pomp ciepła w domach bez ogrzewania podłogowego.
Na co zwracać uwagę decydując się na montaż pompy ciepła?
Pamiętajmy, że pompy ciepła są specjalistycznymi urządzeniami, które wymagają profesjonalnego montażu. Tutaj nie warto oszczędzać na ekipie, bo błędy popełnione na tym etapie będą się ciągnąć za nami przez długie lata i możemy nigdy nie osiągnąć dobrych efektów. Warto zwrócić uwagę na efektywność danego urządzenia i dopasować je do własnych potrzeb. Inne pompy montować będziemy do niewielkich domów o powierzchni nieprzekraczającej 100 m2, inne natomiast w domach większych. Jeśli nasza wiedza o pompach ciepła nie jest zbyt duża, warto wybrać wyspecjalizowany sklep, gdzie pracują fachowcy, którzy będą mogli doradzić odpowiednie rozwiązania. Pomimo że pompy ciepła w Łodzi cieszą się sporą popularnością, to nie będziemy mieć problemu, by wybrać odpowiednią firmę do montażu. Jest ich w tym mieście dość dużo i każdy z nas znajdzie dobrą ekipę, która odpowiednio zamontuje wybrane przez nas urządzenie. Pompa ciepła czy warto? Tak, ale potraktujmy jej montaż jako długoterminową inwestycję przynoszącą zdecydowanie większe zyski od lokat bankowych, które są niemal nieoprocentowane. Takie podejście sprawi, że czas potrzebny do zwrotu inwestycji upłynie nam bardzo szybko, a po tym okresie pompa zacznie solidnie zarabiać.