witaminy

Czym jest witarianizm?

Witarianizm to dieta polegająca na przyswajaniu pokarmu w formie surowej, czyli bez obróbki termicznej. Jedynie niewielki odsetek produktów można poddać obróbce w temperaturze nieprzekraczalnej 40 stopni. Jest ona bardzo rygorystyczna i wymaga pewnych wyrzeczeń. Ważnym wymogiem witarianizmu jest zróżnicowanie pokarmów, w innym przypadku może dojść do poważnych niedoborów w organizmie. Witarianizm całkowicie eliminuje produkty przetworzone. Wyróżniamy dwa style tej diety. Witarianizm wegański oparty jest na odrzuceniu wszystkich produktów pochodzenia zwierzęcego i żywieniu się jedynie produktami roślinnymi. Witarianizm wegetariański jest zjawiskiem bardzo rzadkim, gdyż dopuszczone produkty pochodzenia zwierzęcego pozbawione obróbce termicznej są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Pomimo faktu, że dieta witariańska odrzuca wiele produktów, jest ona skoncentrowana na dostarczeniu organizmowi potrzebnej dawki witamin i związków organicznych.

Co można jeść na diecie witariańskiej?

Wśród świeżych produktów dopuszczalnych do spożycia podczas stosowania diety witariańskiej wyróżniamy:- surowe, świeże owoce i warzywa,- orzechy (migdały, laskowe, kokosowe, włoskie) oraz nasiona dyni, słonecznika, maku, siemię lniane, a także sezam,- grzyby (dopuszczone do konsumpcji w postaci surowej), kiełki,- awokado. Niektórzy akceptują także oleje tłoczone na zimno oraz niektóre rodzaje miodów.

Odmładzanie na surowo

Witarianizm oparty na surowej diecie, zdrowych i świeżych produktach, wyklucza żywność z puszek, konserw, oraz magazynowanej z dużą ilością konserwantów w innego rodzaju opakowaniach. Pozbawiona termicznej obróbki w wysokich temperaturach, zachowuje całą swoją witalność i naturalne walory smakowe. Dieta witariańska pozbawiona niezdrowych, sztucznych dodatków oraz chorobotwórczych tłuszczy zwierzęcych wpływa w znaczny sposób na naszą kondycję, urodę i samopoczucie. Antyoksydanty dostarczone wraz z naturalną, świeżą żywnością umożliwiają pozbycie się organizmowi martwych komórek oraz produktów przemiany materii, oczyszczając i odmładzając nasz organizm w sposób naturalny i najbardziej skuteczny, czyli od wewnątrz. Filozofia witarianizmu opiera się na przekonaniu, że wszelkie dobro zawarte w żywności, czyli witaminy i związki odżywcze ulegają zniszczeniu poprzez działanie wysokiej temperatury. Gotowanie, smażenie czy pieczenie uniemożliwiają dostarczenie najważniejszych wartości do naszego organizmu.Stosując świeżą, w pełni naturalną metodę odżywiania, urozmaiconą o szereg pokarmów w takiej samej postaci, jak przygotowała dla nas natura,

wpływa na zachowanie młodego wyglądu, dobrej kondycji oraz zdrowia.

Zalety diety na surowo

Skuteczność i bezpieczeństwo diety jest kwestią dyskusyjną. Jednak osoby poddające się tej diecie zauważają w swoim organizmie szereg pozytywnych zmian, do których należą:- utrata wagi,- poprawa samopoczucia,- wysoki indeks antyoksydacyjny oraz zmniejszony niedobór witamin C, E, kwasu foliowego,- niski poziom trójglicerydów. Bardzo dużą zaletą diety witariańskiej jest eliminacja w pokarmie tłuszczów trans, które wykazują niebezpieczne oddziaływanie na nasz organizm.Pomimo tego, że dieta witariańska dostarcza w nieprzetworzonej postaci, zdrowe, naturalne produkty żywnościowe, należy wspomóc ją suplementacją. Zdecydowanie należy dostarczyć organizmowi witaminę B12 (dostarczana z produktami zwierzęcymi) oraz witaminę D, żelazo oraz kwasy tłuszczowe Omega3. Osoby będące na diecie witariańskiej narażone są również na niedobory białka. Dieta witariańska zdecydowanie nie jest polecana dzieciom i młodzieży.Witarianizm to nie tylko ograniczanie się do pewnych produktów żywnościowych, ale również filozofia i styl życia. Witarianie, dążąc do życia w zgodzie z naturą, nie ingerując i szanując egzystencję zwierząt, odrzucają całkowicie produkty od nich pozyskiwane. Przekonani o tym, że do pełnego zdrowa, pięknej urody oraz dobrego samopoczucia wystarczą im produkty, jakie natura przygotowała, w postaci roślin, owoców i warzyw.