transport

Ubezpieczenie transportowe - jak działa?

Transport odgrywa w dzisiejszych czasach kluczową rolę. Dzięki sprawnemu działaniu firm spedycyjnych możesz zamawiać towary z niemal każdego zakątka świata. Możliwość robienia zakupów niemalże w każdej chwili w sklepach stacjonarnych to także zasługa łańcucha dostaw. Nic więc dziwnego, że właściciele firm spedycyjnych poszukują optymalnej ochrony dla swojej działalności. Jeżeli i Ty pracujesz w tej branży, zapoznaj się z kluczowymi informacjami na temat pakietów ubezpieczeń transportowych.

Ubezpieczenie transportowe - czyli co?

Zgodnie z polskim prawem, istnieje możliwość skorzystania m in. z ubezpieczenia typu cargo oraz z OC dla spedytora. Oprócz tego dostępne są ubezpieczenia kabotażowe oraz OC przewoźnika drogowego. Odpowiednio dobrany pakiet ubezpieczeniowy sprawi, że Twoim jedynym zadaniem będzie pozyskiwanie nowych klientów i podtrzymywanie relacji ze stałymi kontrahentami. Przewożony towar będzie w pełni bezpieczny podczas transportu.

Ubezpieczenie typu cargo, jak sama nazwa wskazuje, jest skierowane wyłącznie do ochrony przewożonego mienia. Dzięki niemu nie trzeba obawiać się kradzieży czy nieszczęśliwego wypadku na drodze. Często nawet niewielka stłuczka może zakończyć się zniszczeniem ładunku, np. gdy są to przedmioty szklane. Podczas stłuczki czy wypadku może również dojść do niespodziewanego pożaru, którego skutkiem jest zazwyczaj nie tylko zniszczenie ładunku, ale i samego pojazdu służącego do jego przewozu. Ubezpieczenie cargo ochroni zatem Twoją firmę przed sporymi stratami finansowymi.

W ofercie praktycznie każdego ubezpieczyciela znajdują się również ubezpieczenia kabotażowe dla pojazdów. Ich konstrukcja jest zgodna z właściwym rozporządzeniem unijnym w tym zakresie.

Z treścią można zapoznać się m.in. na stronie https://sgcbroker.com/ubezpieczenia-transportowe/. W razie pytań lub wątpliwości możesz skontaktować się bezpośrednio z brokerem, który odpowie na Twoje pytania i postara się rozwiać dręczące Cię wątpliwości.

Przewoźnik drogowy - czy OC jest naprawdę konieczne?

Ubezpieczenie OC jest w tym przypadku obowiązkowe, ale również i niezbędne. Przewoźnik drogowy jest bowiem narażony na szereg nieprzewidzianych sytuacji, które w przypadku braku tego ubezpieczenia mogłyby doprowadzić nawet do upadku firmy transportowej. Chodzi tu nie tylko o nieszczęśliwe wypadki drogowe, ale także o korki i różnego rodzaju roboty drogowe. Powodują one opóźnienia, które mogą skutkować karami za brak dostarczenia towaru w umówionym terminie. Nie jest to wina przewoźnika, ale druga strona umowy także może przynieść straty w związku z opóźnioną dostawą. Właśnie w takich sytuacjach warto mieć czynną polisę OC przewoźnika drogowego. Może on także paść ofiarą rabunku przewożonego towaru czy aktu wandalizmu podczas dłuższego postoju. Również w takim przypadku OC przewoźnika chroni Cię jako przedsiębiorcę.

Jak wybrać ofertę skrojoną na miarę?

Na rynku dostępnych jest obecnie bardzo dużo ofert ubezpieczeniowych. Łatwo zgubić się w gąszczu przepisów i skomplikowanych definicji. Jeżeli po raz pierwszy poszukujesz ubezpieczenia transportowego, rozważ skorzystanie z pomocy profesjonalisty, czyli brokera. Podczas rozmowy przedstaw dokładnie, czym zajmuje się Twoja firma, jaki jest zakres świadczonych przez Ciebie usług i jakiego rodzaju towary głównie przewozisz. Dzięki tym informacjom broker będzie w stanie dobrać optymalną do Twoich potrzeb ofertę. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia definicji poszczególnych ryzyk ubezpieczeniowych oraz wyłączeń odpowiedzialności ubezpieczyciela.

W skład polisy mogą wchodzić różnego rodzaju ubezpieczenia dodatkowe. Ich dobór jest podyktowany indywidualnymi preferencjami klienta, profilem jego działalności czy wreszcie wysokością składki, jaką klient jest gotów zapłacić. Wbrew pozorom, nie warto z marszu wybierać najtańszej oferty. Często jest to bowiem jedynie pozorna oszczędność, ponieważ w razie wypadku okazuje się, że straty znacznie przewyższają kwotę nawet stosunkowo wysokiej składki.