dom

Jak zostać agentem nieruchomości?

W tej chwili praktycznie każdy może zostać pośrednikiem nieruchomości, ponieważ w tym zawodzie od 2013 r. nie trzeba już zdawać egzaminu. Wymagane jest jedynie wykształcenie średnie – wyższe nie będzie konieczne. Osobami, które się dobrze odnajdą w zawodzie agenta nieruchomości, są wszyscy ci, którzy kochają pracę z ludźmi i potrafią spełnić ich oczekiwania oraz posiadają wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne.

Czym zajmuje się agent nieruchomości w Krakowie i nie tylko?

Do zadań pośrednika nieruchomości należy sprzedaż lub kupno mieszkań dla swoich klientów. W większych miastach takich jak Kraków zajmuje się on też wynajmem lokali. Dany agent nieruchomości w Krakowie działa na wyznaczonym terenie miasta w poszczególnych dzielnicach. Nie szuka dla klientów domów w całym mieście, ponieważ tak naprawdę musi cały czas obserwować serwisy ogłoszeniowe, aby budować swoją bazę mieszkań, która pozwoli mu na szybkie zaprezentowanie propozycji zainteresowanym kupnem klientom.

Dlatego pośrednik nieruchomości w Krakowie ma pod opieką najczęściej sąsiednie dzielnice. Musi on się orientować w cenach mieszkań w poszczególnych dzielnicach oraz standardach, jakie dominują w danym rejonie. Ważne, aby wiedział, gdzie znajdują się na przykład istotne punkty usługowe w okolicy lub parki. Potencjalni klienci zwracają uwagę na wszystkie szczegóły, które ułatwią im mieszkanie w danej dzielnicy.

Do zadań pośrednika nieruchomości w Krakowie należy także wystawianie na sprzedaż domów swoich klientów. Dba on o prawidłowy opis nieruchomości i ich odpowiednie zdjęcia. Odpowiada za kontakt z potencjalnymi kupującymi, prezentację lokali w czasie sprzedaży i odpowiadanie na pytania kupujących. Do jego zadań należy też sprawdzenie w poszczególnych urzędach statusu prawnego oraz ewentualnych zadłużeń dotyczących danej nieruchomości.

Cechy dobrego agenta nieruchomości

Agentem nieruchomości w Krakowie i nie tylko powinna zostać osoba, która lubi kontakt z ludźmi, posiada umiejętności negocjacyjne oraz sprzedażowe. Dlatego łatwiej będzie w tym zawodzie pracować tym, którzy ukończyli studia związane z marketingiem, prawem i budownictwem. Trzeba mieć podstawową wiedzę dotyczącą powstawania domów. Bardzo ważną cechą agenta nieruchomości jest łatwość organizowania swojego czasu pracy i samodzielność w podejmowaniu decyzji. Trudno też w tym zawodzie działać bez prawa jazdy kategorii B, ponieważ trzeba sporo się przemieszczać i dojeżdżać do klientów.

Dużym atutem jest zainteresowanie nieruchomościami oraz znajomość pojęć związanych z finansami, ponieważ niekiedy należy pomóc klientowi w uzyskaniu kredytu na zakup wymarzonego mieszkania. Ważna jest znajomość programów biurowych takich jak Excel i Word. Najważniejsze jednak będzie utworzenie sieci kontaktów, które pomogą w pozyskiwaniu nowych klientów. Trzeba pamiętać, że wypłatą agenta nieruchomości jest najczęściej prowizja od wykonanej transakcji. Dlatego w tym zawodzie nie ma stałej pensji – zależy ona od liczby transakcji zrealizowanych w ciągu miesiąca.