dom

Jak wybudować dom tanim kosztem?

Budowa domu to zwykle dość długie i kosztowne przedsięwzięcie. Są to jednak kryteria, które do pewnego stopnia da się modyfikować według własnych potrzeb. Podczas gdy niektórych etapów nie da się zmienić, inne można wykonać dużo taniej, niż wynika to z początkowego kosztorysu. Oszczędności ukryte są w wielu punktach budowy, lecz żeby do nich dotrzeć, należy działać zgodnie z określonym planem, a czasami samemu zakasać rękawy i przeprowadzić szereg prac własnoręcznie. Odpowiedź na to, jak wybudować tanio dom, kryje się bowiem pod wieloma decyzjami i krokami. 

Wizja domu 

Okładki projektów architektonicznych poruszają wyobraźnię każdego inwestora. Żeby jak najtaniej wybudować dom, należy jednak zacząć od początku, a nie skupiać się na efekcie finalnym. Pierwszym z kryteriów ceny inwestycji będzie sama działka, na której powstanie budynek. Cena powierzchni przeznaczonej pod zabudowę to nie tylko wartość gruntu i przyłączy. Każdy metr bieżący ogrodzenia także przedstawia się w pewnych pieniądzach. Kupowanie dużej działki z gruntem "na zapas" - niezagospodarowanym, to jeden z początkowych błędów inwestycyjnych. Nie ma potrzeby ograniczania się do absolutnego minimum, ale biorąc pod uwagę zakup działki, najlepiej by była to taka, na której każdy metr ma prawo zostać w jakiś konkretny sposób wykorzystany choćby z myślą o przyszłych przedsięwzięciach. Kształt i wielkość działki trafnie definiuje także projekt budynku i zagospodarowania. Ten z kolei nie powinien powstawać na indywidualne życzenie inwestora. Zdecydowanie tańszą opcją są klasyczne projekty domów.    

Wielkość, kształt, budulec

Jak tanio wybudować dom? Otóż trzeba liczyć się z tym, że nie będzie on posiadał żadnych finezyjnych kształtów czy rozwiązań. Im prostsza bryła, tym mniej kosztownych detali i dodatkowych prac. Wysokie wnętrza i kondygnacje także nigdy nie będą tanim rozwiązaniem. Nie dość, że do ich budowy posłużą nadprogramowe ilości materiału, to w przyszłości duże będą także koszty ich utrzymania, w szczególności ogrzewanie wysokich pomieszczeń. Budowa prostej bryły pociągnie za sobą niezbyt skomplikowaną konstrukcję dachową, która zwykle stanowi spory procent wartości inwestycji. Przy budowie pokrycia również nie ma potrzeby wybierania wymyślnych poszyć. Blachodachówki, dachówki i gonty wypełniające obecnie rynek to zupełnie wystarczające rozwiązanie. Budowa taniego domu ogranicza także powstawanie dodatkowych pomieszczeń i kondygnacji. Chodzi tu o niezwykle drogie inwestycje, jak piwnica oraz garaż wkomponowany w mury domu. Z obu tych wariantów można zrezygnować już od ręki, nie tracąc przy tym nic na funkcjonalności. Zamiast garażu tańszą opcją będzie wolno stojąca wiata, zaś przeznaczenie piwnicy przypadnie spiżarniom, jakie przewiduje niemal każdy klasyczny projekt. Zaoszczędzić można także na materiałach. Chodzi tu nie tylko o badania rynku, cen i promocji, ale także o współpracę z danymi składami. Bardzo łatwo można osiągnąć z nimi pewne porozumienia, szczególnie jeśli mają one szeroki asortyment. Jeżeli w jednym miejscu istnieje możliwość nabycia materiałów na kilka odrębnych etapów budowy, z reguły udzielają one rabatów na zakupy. 

System prac

Zatrudnienie firmy, która zbuduje dom od podstaw, zazwyczaj wychodzi mało ekonomicznie. Budowa taniego domu możliwa jest jedynie w systemie gospodarczym. To, że inwestor nie potrafi wykonywać prac murarskich, dekarskich, ani nie jest w stanie stworzyć żadnej z niezbędnych instalacji, wcale nie oznacza, że nie ma on możliwości zaoszczędzić na żadnym z tych etapów. Istnieją aktywności, które z powodzeniem może przejąć na własne barki. Samo kopanie wyznaczonych fundamentów wydaje się czynnością niezwykle pracochłonną, lecz w rzeczywistości nie jest ona ponad siły jednej osoby. Rozkładanie styropianu przed zalaniem posadzek czy też impregnacja drewna przeznaczonego do budowy dachu to tylko najprostsze przykłady z szeregu prac, jakie można wykonać we własnym zakresie. Mając szeroko otwarte oczy i chęci do działania od samego początku budowy aż po jej kres, śmiało można dać innym przykład tego, jak tanio zbudować dom,