dach

Budowa dachu - główne etapy

Nieodłącznym etapem w budowie każdego domu jest budowanie dachu. Proces ten jest wieloetapowy, dlatego postaramy się go krótko opisać. Teraz sprawdź krok po kroku, jak przygotować taką konstrukcję i zamontować efektowną dachówkę.

Projekt budowlany

Podstawą każdego remontu lub budowy jest projekt. Oczywiście dach projektowany jest razem z całym budynkiem i jest jego integralną częścią. W tym dokumencie znajdziemy nie tylko informacje dotyczące kształtu konstrukcji dachu i usytuowania okien, ale także kąt nachylenia dachu, usytuowania krokwi, ich wymiarów oraz szczegółowe dane dotyczące połączeń i sposobów wykończenia. Na etapie projektowania zostanie również określony rodzaj pokrycia dachu zewnętrznego – dachówka, blachodachówka lub inna. Jest to bardzo ważne, ponieważ różne pokrycia mają różną wagę, co może znacząco wpłynąć na grubość i gęstość ułożenia elementów więźby dachowej. Na podstawie tego projektu będziemy mogli określić nasze zapotrzebowanie na drewno i inne materiały potrzebne do budowy dachu. Mając gotowy projekt, ekipa wykonawcza może przejść do właściwej pracy. Szukając dobrego wykonawcy dachów w Świnoujściu, warto skorzystać z lokalnych forów.

Montaż więźby dachowej

Wykonanie więźby dachowej uzależnione jest od jej rodzaju np. jętka, krokwie, jętka płatwiowa lub inna. Więźby dachowe bezpośrednio wpływają na stabilność i wytrzymałość konstrukcji, uwzględniając gabaryty budynku oraz obciążenia klimatyczne, śnieg, wiatr na danym terenie tzn. inne wymagania będą miały dachy w Świnoujściu, a inne w Zakopanem. Gdy konstrukcja więźby jest gotowa, należy przejść do izolacji, czyli membranę paroprzepuszczalną/wiatrową. Jest to ważne dla późniejszej szczelności dachu. Kolejna faza prac ma wpływ na proces wentylacji dachu. Polega na nałożeniu odpowiednich łatek, czyli specjalnych długich pasków zwykle o wymiarach 40x50mm lub 40x60mm. Montowane są po bokach na krokwiach. Na kolejnym etapie pracy należy również zainstalować okna, rynny, pasy do rynien lub inne dodatki. Szczególną uwagę należy zwrócić na instalację systemu rynnowego, który później przerabiany jest na właściwy drenaż.

Układanie dachówki

Po zamontowaniu wszystkich listew i dodatków można przejść do układania dachu. W większości przypadków używa się do tego blachodachówki lub dachówki ceramicznej. Materiały te są zwykle wybierane ze względu na ich wygląd i trwałość. Planując budowę dachu w Świnoujściu, warto skorzystać z oferty lokalnych dostawców.

Izolacja dachu jest to ostatni etap prac związanych z budową, oczywiście od strony poddasza w postaci krokwi oraz ocieplenia podkrokwiowego. Nie każdy się na to decyduje, ale odpowiednio ocieplony dach może znacznie obniżyć późniejsze koszty ogrzewania domu. Ocieplenie dachu można wykonać również na krokwiach za pomocą sztywnych płyt piankowych, ale taką decyzję trzeba podjąć wcześniej, a montaż izolacji na krokwiach powinien być wtedy drugim krokiem.

Dobrze dobrane rynny

Podczas budowy dachu jedną z kwestii, o którą nie wszyscy się martwią, jest wybór i montaż rynien. Każdy dach powinien mieć dobrej jakości pas rynnowy, który nie tylko pomoże w prawidłowym odwodnieniu, ale również zapobiegnie przeciekaniu dachu w dolnym obszarze okapu. Przy wyborze systemu rynnowego zwracaj uwagę nie tylko na jego jakość wizualną, ale również na trwałość i jakość wykonania.