Ocieplanie poddasza celulozą - propozycja

Inny sposób skutecznej izolacji poddasza stanowi ocieplanie włóknami celulozowymi. Podobnie jak piana poliuretanowa, ten materiał również może zostać nałożony na każdą powierzchnię. Celulozowa wełna jest chętnie stosowana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy krajach skandynawskich. Granulki celulozy powstają na drodze recyklingu gazet i czasopism z szarego papieru. Dzięki temu materiał jest bardzo lekki, więc nie obciąża konstrukcji, a jego produkcja nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne.

Ocieplanie celulozą - korzyści

Celuloza charakteryzuje się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Oznacza to, że bardzo dobrze izoluje wnętrza budynków, zapewniając ciepło zimą oraz chłód latem. Szczelne nałożenie zapewnia oszczędność 30% kosztów ogrzewania.

Celulozowe granulki cechują się higroskopijnością - pochłaniają wodę. Dzięki temu gromadzą w sobie wilgoć pochodzącą z pomieszczenia, magazynują ją, a gdy powietrze staje się suche, oddają z powrotem.

Celulozowa wełna zostaje nasiąknięta specjalnymi środkami chemicznymi, które zapewniają jej ognioodporność. W razie pożaru nie pali się, a topi i nie nagrzewa powyżej 100°C, zapobiegając dalszemu rozprzestrzenianiu ognia.

Mimo że celulozowe granulki wydają się być delikatnym materiałem, z pomocą odpowiednich impregnatów doskonale zabezpiecza wnętrza przed wniknięciem gryzoni, owadów, ptaków, grzybów lub mikroorganizmów.

Ocieplanie wełną celulozową - cena

Koszt ocieplenia poddasza celulozowymi granulkami zależy od kilku czynników. Pod uwagę bierze się wielkość przestrzeni, gdzie ma być nałożona wełna, grubość wymaganej przez klienta warstwy oraz współczynnika izolacji cieplnej wnętrza. Generalnie izolacja wykonana za pomocą celulozowych włókien jest droższą inwestycją niż ocieplenie styropianem czy klasyczną wełną. Jednak to rozwiązanie równocześnie jest bardziej zaawansowane technologicznie, dzięki czemu umożliwia zmniejszenie kosztów ogrzewania.