wojsko

Survival - co to i jak przygotować się na wyprawę?

Czym jest survival? Zapewne niejeden fan aktywnej turystyki czy też militariów słyszał o nim, jednak nie każdy wie, czym tak naprawdę jest survival. Z tego powodu nie wszyscy wiedzą, jak dobrze się przygotować, a co za tym idzie, trudniej będzie wtedy przetrwać survival. Dlatego też warto przyjrzeć się bliżej temu zagadnieniu oraz sprecyzować, czym się ono charakteryzuje, a także na co zwrócić uwagę, aby niezależnie od rodzaju wyprawy, tj. zorganizowanej rozrywki, czy też realnej sytuacji kryzysowej, odnieść pełny sukces.

Co to jest survival?

Survival to tak naprawdę nic innego, jak sztuka przetrwania. Obecnie panuje kilka trendów, a jednym z nich jest trend militarny. Jak sama nazwa wskazuje, wywodzi się on z wojska, i bazuje na wojskowej taktyce SERE, a także na sprzęcie militarnym, w którego skład wchodzi indywidualne wyposażenie żołnierza, które w obecnych czasach bez większego problemu można zakupić w różnego rodzaju sklepach militarnych. Przykładem takiego sklepu jest sklep militarny Wrocław, w którego asortymencie można znaleźć wszystko, to co potrzebne w survivalu.

W przypadku survivalu militarnego najważniejsze są dwie kwestie, a mianowicie przetrwanie oraz maksymalne wykorzystanie terenu i sprzętu przy jednoczesnym jak najmniejszym obciążeniu żołnierza. Dlatego też dąży się do tego, żeby sprzęt po pierwsze był jak najlżejszy i maksymalnie wytrzymały, a po drugie, żeby spełniał jak najwięcej funkcji. Jest to ważne, ponieważ żołnierz całe wyposażenie indywidualne nosi na swoich barkach, a im bardziej jest zmęczony, tym mniej jest przydatny na polu walki. Jednak pod takim kontem może też z powodzeniem być planowana każda niemal wyprawa czy też zwykła wycieczka survivalowa.

Jak przygotować się na survival?

Nasuwa się więc pytanie, jak przygotować się na survival? Przede wszystkim warto możliwie szczegółowo zaplanować działania oraz pomyśleć nad tym, co może się w ich trakcie przydać. W ten sposób można stosunkowo szczegółowo zaplanować, co będzie potrzebne w trakcie wyprawy. Bez odpowiedniego planu nie ma niestety szans na powodzenie, dlatego poświęć chwilę, zanim wyruszysz do lasu. Jeżeli chodzi o sprzęt, to nie warto kierować się tylko jego ceną, lecz przede wszystkim jego jakością. Weź pod uwagę też to, czy nadaje się on do swobodnego użytkowania. Nóż wykonany ze słabej jakości elementów może szybko się złamać lub zrobić Ci krzywdę. Z drugiej strony drogi plecak nie zawsze musi oznaczać, że będzie dla Ciebie wygodny, oraz że pomieści wszystkie potrzebne rzeczy.

Warto jednak przejść do kwestii, która jest absolutnie niezbędna w tego typu wyprawie, a są to źródła ognia oraz światła, czyli na przykład krzesiwo oraz latarka. W przypadku źródła ognia najlepiej, żeby było ono albo wodoodporne, albo zabezpieczone przed wilgocią. Ubrania na zmianę są przydatne na przykład, gdy w czasie ulewy przemoknie to, co masz na sobie. Odzież również należy odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. Nie zapomnij o zapasie jedzenia i wody, ponieważ w terenie nie zawsze będziesz w stanie je pozyskać. Naładuj telefon i przygotuj zapasową baterią power bank. Choć GPS jest bardzo użyteczny, to papierowa mapa terenu oraz kompas lub busola mogą uratować Cię z opresji. Obowiązkowo uzupełnij apteczkę, w której skład powinny wejść środki opatrunkowe oraz stale przyjmowane leki. Mając to wszystko na uwadze, jesteś w stanie odpowiednio rozplanować działania w trakcie survivalu, co z kolei sprawi, że Twoja wyprawa survivalowa będzie dla Ciebie nie tylko przyjemnością, ale też z pewnością odniesiesz sukces.

Survival, czyli niezapomniane przeżycie

Wyprawa czy też wycieczka survivalowa może być świetną przygodą pod warunkiem, że odpowiednio się do niej przygotujesz. W przeciwnym razie może się ona skończyć nie tylko niezadowoleniem, ale niekiedy wręcz tragicznie. Bez odpowiedniego sprzętu na odludnym terenie możesz przykładowo nie otrzymać odpowiedniej pomocy na czas, co może mieć przykre konsekwencje. Dlatego planując tego typu aktywność, warto brać pod uwagę wiele czynników jak między innymi skompletowanie odpowiedniego sprzętu, który masz zabrać ze sobą, oraz sprawdzenie terenu, w jaki się chcesz udać.