psycholog

Psychiatra czy psycholog - do kogo iść?

Niestety, obecnie coraz więcej osób mierzy się z problemami natury psychicznej lub psychologicznej. Wpływ na to ma wiele czynników. Zabiegany tryb życia, zbyt duża ilość bodźców, nagromadzenie sytuacji stresowych w życiu codziennym sprawia, że coraz więcej dzieci, młodzieży, ale także dorosłych kobiet i mężczyzn szuka pomocy psychologa lub psychiatrii. Oznacza to jednak również, że w społeczeństwie zwiększa się świadomość, że o swoje zdrowie psychiczne trzeba dbać. Kiedy jednak warto udać się do psychologa, a kiedy do psychiatry?

Psychiatra — w czym może pomóc?

Głównym zadaniem psychiatry jest analiza psychiatryczna pacjenta, postawienie diagnozy oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia psychiatrycznego. Co ważne, psychiatra ma bardzo dużą wiedzę na temat człowieka pod kątem biologicznym, dzięki czemu jest w stanie zastosować odpowiednią farmakoterapię. W skrajnych i wyjątkowo trudnych przypadkach konieczna może okazać się również psychoterapia w Rumii, która jest niezwykle skuteczna i pozwoli jeszcze dokładniej poznać pacjenta.

Do psychiatry warto udać się wtedy, gdy ktoś ma myśli samobójcze. Jest to konieczne tym bardziej, jeżeli dana osoba planuje w głowie, jak skończyć ze swoim życiem. Niestety, problem samobójstw w Polsce nadal jest bardzo poważny, szczególnie wśród dzieci oraz młodzieży. Psychiatra może również pomóc w sytuacji stanów lękowych, które utrudniają codzienne funkcjonowanie, a także wtedy, gdy pacjent ma zaburzenia snu przez zbyt silny stres.

Psychoterapia w Rumii — kiedy warto?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się poważnych problemów natury psychicznej jest psychoterapia. Polega ona na dokładnym poznaniu pacjenta oraz podłoża jego problemów. Dzięki temu lekarz jest w stanie wystawić jeszcze dokładniejszą diagnozę. Psychoterapia jest czasami stosowana na równi z farmakoterapią. Psychiatrzy sięgają po takie rozwiązanie zwłaszcza w najtrudniejszych przypadkach, np. kiedy problemy psychiczne w znacznym stopniu utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Z jakimi problemami udać się do psychologa?

Psycholog to specjalista, który bardzo dobrze rozumie, jak działa psychologiczna natura człowieka. Posiada on również wiedzę na temat reakcji przyczynowo-skutkowych różnych stanów psychoficznych człowieka. Ponadto wie wszystko o ludzkich emocjach, dlatego też jest w stanie pomóc w taki sposób, aby pacjent mógł poradzić sobie z problemami, które tkwią w jego psychice.

Do psychologa warto jest się udać w przypadku odczuwania napięcia psychofizycznego, które trwa dłużej niż jeden miesiąc. Ponadto jest to też doskonała okazja dla każdego, kto potrzebuje z kimś dłużej porozmawiać i poznać podstawy swojego funkcjonowania pod kątem psychologicznym. Psycholog pomoże również każdej osobie, która czuje się w jakiś sposób zagubiona, lub chce lepiej poznać swoje potrzeby emocje, zachowania oraz to, co dzieje się w jego organizmie. Do psychologa warto zwrócić się również wtedy, kiedy ktoś czuje się niezbyt szczęśliwy, ale nie wie, co jest tego podstawą.