Przydomowe schrony - czym są?
Ze względu na małą liczbę schronów w Polsce, idea posiadania własnego w przydomowym ogrodzie staje się bliższa dla coraz większej liczby Polaków. Od 2023 roku prawo będzie pozwalać na budowę takiego obiektu bez pozwolenia, o ile jego powierzchnia nie będzie przekraczała 35 metrów. Wymagane jest jedynie zgłoszenie oraz geodezyjna inwentaryzacja po jego wykonaniu. Co o przydomowych schronach mówi prawo, jak powinien wyglądać jego projekt i wiele więcej dowiesz się z poniższego artykułu.
Zmiany w prawie dotyczące przydomowych schronów
Przed 2023 rokiem kwestia budowy przydomowych schronów nie była regulowana prawnie. Niedługo wejdzie jednak w życie prawo, które pozwala na budowę takich obiektów nawet bez specjalnego pozwolenia – wymagane jest jedynie zgłoszenie, które będzie zawierało odpowiednią dokumentację techniczną wykonaną przez projektanta z konkretnymi uprawnieniami. Według definicji przydomowe schrony mają stanowić ochronę w obliczu ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, działań militarnych, a także katastrof ekologicznych czy przemysłowych. Powierzchnia schronów, które będziemy mogli zbudować bez pozwolenia, nie może jednak przekraczać 35 metrów kwadratowych.
Jak powinny wyglądać przydomowe schrony?
Przydomowe schrony muszą być przede wszystkim hermetyczne. Ściany powinny być odpowiednio grube i wykonane z wytrzymałych materiałów, a wejście należy dobrze zabezpieczyć. Sama organizacja schronu powinna dawać możliwość przebywania w nim przez dłuższy okres na wypadek zagrożenia. Z tego względu musi zapewniać dostęp do energii elektrycznej oraz wody. Jako podstawowe elementy, które powinny znaleźć się w schronie, wylicza się ponadto filtrowentylację. Projekt schronów przydomowych należy więc powierzyć specjalistom, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że obiekt rzeczywiście spełni swoją funkcję w sytuacji kryzysowej.
Jak wyposażyć przydomowe schrony?
W schronach przydomowych powinny znaleźć się niezbędne zapasy, które umożliwią przetrwanie przez dłuższą ilość czasu. Należy zgromadzić odpowiednią ilość wody dla wszystkich mieszkańców, a także żywność z długą datą przydatności. Oprócz tego przydadzą się również latarki, świece, dobrze wyposażona apteczka oraz sprzęt gaśniczy. Jeśli zaś chodzi o organizację pomieszczeń, to specjaliści od projektowania schronów przydomowych powinni w nich zawrzeć między innymi łóżka, toaletę, zlew, prysznic, odpowiednie oświetlenie – taki obiekt powinien stanowić małe mieszkanie, które zapewni wszystko, co konieczne do przeżycia. W wielu schronach spotkamy się nawet z telewizorami czy mikrofalówką.
Komu zlecić wykonanie przydomowych schronów?
Wykonanie przydomowych schronów to wymagające przedsięwzięcie – również pod względem finansowym. Z tego powodu należy zlecać je wyłącznie tym specjalistom, którzy przestrzegają norm i wymagań technicznych dla tego typu obiektów. Stawiając na sprawdzoną firmę zapewnimy sobie najwyższy stopień bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia.