podpis

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to jedna z propozycji banków dla osób spłacających zobowiązania. Mogą z niej skorzystać kredytobiorcy posiadający co najmniej dwie pożyczki w trakcie spłaty. Usługa pozwala połączyć kilka kredytów w jedno zobowiązanie z niższą comiesięczną ratą. Na czym polega mechanizm spłaty i czy kredyt konsolidacyjny bez badania zdolności jest możliwy do uzyskania?

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Mechanizm działania kredytu konsolidacyjnego jest prosty. Usługa pozwala na połączenie ze sobą kilku aktualnie spłacanych pożyczek w jedną. Kredytobiorca sam decyduje, które zobowiązania będą objęte łączeniem - nie muszą być to wszystkie posiadane długi. Kredyt konsolidacyjny może objąć spłatę pożyczki gotówkowej, samochodowej czy mieszkaniowej. Połączeniu często ulegają także raty za limit na karcie kredytowej czy spłacane pożyczki pozabankowe.

Wiedząc, co to kredyt konsolidacyjny, warto pamiętać o kosztach ponoszonych przez kredytobiorcę. Zaletą pożyczki konsolidacyjnej jest niewątpliwie niższa rata, jaką kredytobiorca ponosi co miesiąc. Kwota comiesięcznej raty jest bowiem niższa niż przy spłacaniu każdej pożyczki oddzielnie. Warto jednak pamiętać, że ogólny koszt kredytu wzrasta. Ma to związek z wydłużonym czasem spłaty, który jest niezbędny do osiągnięcia niskiej raty miesięcznej kredytu.

Kiedy warto wybrać kredyt konsolidacyjny?

Można wymienić kilka sytuacji, gdy zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego okaże się dobrą decyzją. Należą do nich w szczególności następujące przypadki:

  • Problem ze spłatą kilku pożyczek na raz. Konsolidacja okaże się przydatna zwłaszcza w sytuacji, gdy kredytobiorca ma kłopoty z bieżącym regulowaniem zobowiązań. Jedna, niższa rata spłacana co miesiąc pomoże zachować płynność finansową.
  • Kłopot ze zorganizowaniem w spłacie. Posiadając kilka kredytów, nie trudno o chaos w spłacie. Jedna rata pomaga uporządkować harmonogram spłaty i dotrzymywać terminów ustalonych przez bank.
  • Zmiana warunków spłaty przez bank. Kredyt konsolidacyjny okaże się przydatny dla pożyczkobiorców, którzy otrzymali nowe warunki spłaty z banku. Może się bowiem okazać, że połączenie pożyczek wiązać się będzie z atrakcyjniejszą stawką.
  • Zmiana sytuacji finansowej kredytobiorcy. O konsolidacji warto pomyśleć także w momencie utraty źródła dochodu. Zmiana pracy lub śmierć członka rodziny może spowodować kłopoty ze spłatą kilku pożyczek, a odpowiedzią na problemy będzie kredyt konsolidacyjny.

Decyzję o połączeniu kilku zobowiązań w jedno należy podejmować w oparciu o indywidualną sytuację finansową i życiową. Osoby zastanawiające się, czy warto kredyt konsolidacyjny zaciągnąć, powinny pamiętać o idącym za tym ryzyku. Jakim?

Wady i ryzyko związane z kredytowaniem

Choć pożyczka konsolidacyjna zachęca do jej zaciągnięcia niższą ratą spłacaną co miesiąc, to należy pamiętać o wadach tego rozwiązania. Połączenie kilku pożyczek w jedną z obniżoną ratą jest możliwe wyłącznie poprzez wydłużenie okresu spłaty. Pomiędzy kredytobiorcą a bankiem dochodzi do zredefiniowania dotychczasowych warunków umowy i ustalenia nowego harmonogramu spłaty. Zwykle wiąże się to z wyższym kosztem całkowitym kredytu, o czym należy pamiętać. Comiesięczna rata jest niższa, ale ogólna kwota kredytu ulega podwyższeniu. Nie podlega jednak wątpliwości, że konsolidacja pożyczek jest świetną okazją do uniknięcia spirali zadłużenia i zachowania płynności finansowej. Jest dobrym wyborem w sytuacji kryzysowej, gdy spłata kilku pożyczek staje się niemożliwa. Warto rozważyć ją w przypadku problemów ze spłatą aktualnych zobowiązań lub nieoczekiwaną zmianą własnej sytuacji finansowej.

Dzięki kredytowi konsolidacyjnemu można połączyć kilka zobowiązań w jedno z niższą ratą. Warto, by z usługi skorzystały zwłaszcza osoby posiadające problem ze spłatą bieżących pożyczek. Uchronią się w ten sposób przed rosnącym zadłużeniem. Wiedząc, na czym polega kredyt konsolidacyjny, trzeba jednocześnie pamiętać, że niższa rata wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty i wyższym kosztem ogólnym pożyczki.