cena

Koszty rejestracji samochodu sprowadzonego z Niemiec

Ile wynoszą opłaty za auto sprowadzone z Niemiec? Takie pytanie zadaje sobie niezliczona ilość osób, która doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zachodni rynek ma wiele kuszących ofert - jeszcze lepszych niż to bywa na rynku polskim. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że sprowadzenie pojazdu do Polski nastręczać może pewnych problemów.

Nowe auto w Polsce z Niemiec

Jakie opłaty obowiązują za sprowadzone auto z Niemiec? W pierwszej kolejności należy zająć się Urzędem Komunikacji i koniecznością zarejestrowania pojazdu na nowego właściciela. Przy tej okazji należy wspomnieć, że rejestracji należy dokonać w ciągu 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży. Pierwsze opłaty ponosi się już za tablice rejestracyjne. Jeżeli chodzi o nowe auto, pochodzące z Niemiec - koszt wydania zwykłych tablic rejestracyjnych wynosi 80 zł.

A co, jeżeli ktoś będzie chciał zdecydować się np. na tablice imienne? Jednorazowa opłata wynosi 1000 zł. To jednak nie koniec kosztów, ponieważ trzeba zapłacić również za wydanie dowodu rejestracyjnego, czyli 54 zł, karta pojazdu 75 zł, pozwolenie czasowe - 13,50 zł. Są to koszta, jakie musiały ponosić osoby, decydujące się na rejestracje pojazdu w polskich urzędach komunikacyjnych.

Używane auto do rejestracji

Jakie opłaty ponosi się za sprowadzone auto z Niemiec, które jest używane? Koszta są takie same. Podsumowując - za wydanie zwykłych tablic rejestracyjnych i załatwienie pozostałych formalności (w tym m.in. nalepka legalizacyjna, opłata ewidencyjna) należy uiścić kwotę w wysokości 256 zł. W przypadku specjalnych tablic imiennych, gdzie można umieścić nie tylko imię, ale np. zabawny skrót, płaci się w Urzędzie Komunikacyjnym 1176 zł. Są to pierwsze koszta, jakie ponosi się przy sprowadzeniu pojazdu z Niemiec.

Pozostałe koszta przy sprowadzeniu pojazdu z Niemiec

Jakie opłaty za samochód z Niemiec trzeba jeszcze ponieść? Pod uwagę należy również wziąć badanie techniczne. W szczególności, jeżeli jest mowa o tym, że ktoś tym pojazdem będzie chciał wjechać do Polski. Przed wyjazdem z Niemiec trzeba będzie koniecznie wykonać badanie techniczne, które będzie potwierdzeniem sprawności pojazdu. Jego koszt to ok. 100 zł. Chyba, że samochód ma być przewieziony na lawecie, to badania nie trzeba będzie jednak wykonać. Aczkolwiek, należy zastanowić się, czy nie warto jednak na to badanie się zdecydować. Dlaczego? Ponieważ przed sfinalizowaniem transakcji będzie można przekonać się, czy pojazd jest faktycznie tak sprawny, jak mówi o tym sprzedawca.

Klienci indywidualni nie muszą się tym martwić, ale pozostała grupa osób musi zapoznać się z definicją opłaty ekologicznej. Jej wysokość to 500 zł. Opłaty za sprowadzone auto z Niemiec na tym się nie kończą, ponieważ pod uwagę należy wziąć również akcyzę. Jej wysokość to 3,1% lub 18,6% ceny samochodu, w zależności od pojemności silnika.

W wielu przypadkach należy również wykonać tłumaczenie dokumentów. Nie jest to potrzebne, jednak warto to zatrzymać. Aby mieć komplet dokumentów w języku polskim, a także niemieckim.

Auto na zamówienie

Same koszta może nie są aż tak przerażające, ale fakt, że należy dopełnić tak dużej ilości formalności. Może więc warto zdecydować się na usługę "auto z Niemiec na zamówienie"? Koszta są podobne, jak przy samodzielnym załatwianiu tego wszystkiego, ale przy tej okazji można zaoszczędzić całkiem sporą ilość kłopotów. W jaki sposób?

Bowiem wszystko załatwia pośrednik. To on bierze na siebie odpowiedzialność załatwienia wszystkich formalności. Klient zobowiązany jest jedynie do uiszczenia wszystkich opłat. Potem pozostanie mu tylko czekać na samochód, który zostanie doprowadzony pod wskazany adres. Pośrednik będzie załatwiał za klienta nie tylko wszystkie formalności, ale również zadba o to, aby stan techniczny pojazdu został sprawdzony. Aby klient miał pewność, że otrzyma dobry pojazd, a ewentualne wady zostaną ujawnione - jeszcze przed jego zakupem. Współpraca z takim pośrednikiem niesie ze sobą ogrom zalet.