zboża

Jakie zboża siać na słabych glebach?

Nie każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin, może być zadowolona z jakości gleby znajdującej się na danym terenie. Czasami właściwości ziemi, jej słaba odporność, a także brak cennych wartości odżywczych sprawiają, że rolnicy zmuszeni są do rezygnacji z uprawy trudnych w hodowli gatunków. Co wtedy zrobić? Dobrym pomysłem jest inwestycja w odmiany, które do wzrostu nie wymagają specjalnych warunków związanych z podłożem. Jakie zbożna na słabe gleby będą więc najlepsze? O tym dowiesz się w naszym artykule.

Jakie zboża na słabe ziemie?

Jeżeli wiemy, że należący do nas teren charakteryzuje się słabymi ziemiami, dobrym rozwiązaniem jest uprawa roślin i zbóż, które nie potrzebują specjalnych warunków do wzrostu. Pozwoli to na uzyskanie dużych plonów bez większych strat, jak mogłoby to wyglądać w przypadku wymagających upraw. Zatem jakie zboża na słabe gleby będą najlepsze i co to oznacza, że ziemia nie ma dobrych właściwości?

Klasyfikacja dzieli ziemie na 7 podgrup w zależności od przydatności rolniczej. Te oznaczone rzymskim numerem I uznaje się za gleby orne najlepsze, II-III - bardzo dobre i dobre. Poziomy IVa oraz IVb wskazują na gleby o średniej jakości - lepsze i gorsze. Klasy V wraz z VI to ziemie słabe, ostatnia kategoria VII przyznawana jest terenom pod zalesienie. Na tej podstawie ocenić możemy, czy tereny, które do nas należą, są ziemiami dobrymi.

Gdy wiemy już, że nasze ziemie są słabe, dobrym rozwiązaniem jest wybór zboża jarego, niewymagającego specjalnych warunków glebowych. Pierwszą z roślin, która uprawiana może być na słabej glebie, stanowi pszenżyto jare. Wykazuje się dużą tolerancją na zakwaszenie gleby, jest jednak najbardziej wrażliwe na spóźniony siew ze wszystkich zbóż z tego gatunku. Dobrze jednak, aby stanowisko zawierało odpowiednią ilość fosforu, potasu oraz magnezu.

Kolejna propozycja to jęczmień ozimy. Może potrzebować dodatkowego wsparcia w postaci nawozów, jeżeli zdecydujemy się na wysiew w słabej glebie. Ten gatunek jest z powodzeniem uprawiany na glebach oznaczonych klasą IVa oraz IVb. Jęczmień hodować można również tam, gdzie naturalne zasoby wody są mniejsze. Roślina bardzo dobrze wykorzystuje wilgoć znajdującą się w ziemi.

Kolejna propozycja to owies, który cechuje się mniejszymi wymaganiami związanymi z uprawą. Ma również znacznie większą tolerancję względem pH gleby w porównaniu do innych zbóż uprawnych. Owies jest odporny na wiele chorób, przez co stanowi bezpieczną opcję dla wszystkich rolników, którzy nie chcą ryzykować znacznej straty plonów.

Kolejną opcją dotyczącą wysiewu zboża na słabych glebach są mieszanki międzygatunkowe - słabiej reagują wówczas na pewne braki dotyczące wartości odżywczych ziemi. Takie ziarno ogranicza też występowanie chwastów oraz innych patogenów. Jest odporniejsze na choroby i trudne warunki atmosferyczne. Istotne znaczenie ma jednak skład samych mieszanek, a także przygotowane proporcje.

Zboża na słabe gleby - jakie wybrać?

Alternatywą dla czystego gatunkowo zboża może być hodowla mieszanek odmian z tej grupy z roślinami strączkowymi. Jakie gatunki wybrać, aby uprawa przebiegała pomyślnie? Najlepiej zdecydować się na groch pastewny i jadalny, łubin żółty czy wąskolistny.

Odmiany grochu pastewnego najlepiej sadzić tam, gdzie rośnie jęczmień, natomiast łubin to dobry pomysł w terenie, gdzie radzi sobie pszenica. Dobór odpowiednich mieszanek nie jest jednak łatwą sprawą, dlatego warto w tej kwestii poradzić się osób, które mają większe doświadczenie w kwestii upraw, ale także komponowania składników i ich proporcji.

W naszym sklepie superplony.pl prowadzimy sprzedaż materiałów siewnych, nawozów dolistnych, a także innych preparatów pomagających w uprawie zbóż - również tych na słabych glebach. Jeżeli wiemy, że nasza ziemia należy do gorszej klasy, warto zatroszczyć się dodatkowo o zaopatrzenie jej w wartościowe składniki odżywcze. Nabierzemy wówczas pewności, że plony będą zdrowe i o odpowiedniej wielkości.

Zapraszamy do zapoznania się z asortymentem naszego sklepu, w tym także z oferowanymi mieszankami zbóż jarych czy z roślinami strączkowymi.