kawiarka

Jaką kawiarkę wybrać? Praktyczne porady

Większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez kawy. Można pić kawę na mieście, ale to nie to samo, co świeżo zaparzona kawa domowa. Jest kilka możliwości, żeby móc cieszyć się w domu pyszną świeżą kawą przyrządzoną własnoręcznie. Jedną z nich jest kupno kawiarki do kawy. Jak wybrać kawiarkę do kawy? Jakie są rodzaje kawiarek i czym się różnią? Na te pytania odpowie poniższy artykuł.

Kawiarka do kawy - co to jest?

Kawiarka do kawy posiada kilka określeń. Jest nazywana makinetką, moką, kafetierą, kupresem, czy kafetierką. Urządzenie to wynaleziono we Włoszech, a za jej ojca uważany jest Alfonso Bialetti, choć projekt kawiarki należy do Luigiego di Ponti. Pierwsza kawiarka została zrobiona z aluminium. Obecnie robi się je także z innych materiałów. Powstała w 1933 roku kawiarka to Bialetti Moka Express, którą do dzisiaj można kupić w formie bardzo podobnej do tej pierwotnej. Składała się ona z trzech części. Były to pojemnik na wodę, sitko na zmielone ziarna kawy oraz pojemnik na zaparzoną kawę.

Jak działa kawiarka?

Kawiarki zazwyczaj składają się z trzech głównych elementów, do których należą: zbiornik na wodę, pojemnik na zaparzoną kawę i sitko na świeżo zmielone ziarna kawy. W kawiarkach występują także zawory bezpieczeństwa, które regulują poziom ciśnienia w zbiorniczku z wodą oraz uszczelki, które usprawniają pracę kawiarki. Kawiarka działa w bardzo prosty sposób. W jej dolnej części wytwarza się ciśnienie, pod wpływem którego woda wlana do dolnego zbiorniczka wrze i unosi się do góry przechodząc przez sitko ze zmieloną kawą. Następnie dochodzi do kolejnego zbiornika, w którym powstaje kawa. Proces parzenia kawy w kawiarce trwa zwykle kilka minut.

Rodzaje urządzeń - jaką kawiarkę wybrać?

Jak wybrać kawiarkę i jaką kawiarkę kupić? Te pytania zadaje sobie wielu miłośników kawy. Obecnie istnieje kilka rodzajów kawiarek. Poza wybraniem modelu dobrze jest najpierw przypatrzeć się materiałom, z których robione są te urządzenia. Ze względu na materiał dzieli się kawiarki na aluminiowe, porcelanowe oraz stalowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety. Do zalet kawiarki aluminiowej na pewno należy to, że jest odporna na stłuczenia. Jest niższa cenowo od kawiarki stalowej oraz nie ma problemu z jej dostępnością. Jest kilka modeli kawiarek aluminiowych dla przykładu modele do cappuccino, czy kawy zbożowej. Są także kawiarki, w których można dodatkowo spieniać mleko. Kawiarki aluminiowe posiadają klasyczny kształt, są dostępne w różnych kolorach, a do tego są lekkie i szybko się nagrzewają, co sprawia, że na kawę nie trzeba długo czekać. Jedną z wad tego rodzaju kawiarek jest na pewno to, że zazwyczaj z czasem się odkształcają, co zmienia smak kawy. Drugim modelem są kawiarki stalowe, których dla kontrastu można używać bez obawy o smak kawy. Przy odpowiednim użytkowaniu bardzo rzadko się odkształcają. Są dostępne także w wersji na indukcję. Łatwiej je czyścić niż kawiarki aluminiowe. Są one także odporne na stłuczenia. Ich cena zazwyczaj jest wyższa od kawiarek aluminiowych i zwykle są dostępne tylko w opływowym kształcie.

Jaką kawiarkę kupić?

Jest jeszcze trzeci rodzaj kawiarki. Jest to kawiarka porcelanowa, która posiada elegancki wygląd. Kształtem przypomina lampę Aladyna. Jest odporna na zmianę smaku kawy oraz na odkształcenia. Może być wykorzystywana zarówno na kuchenkach gazowych, jak i indukcyjnych. Istnieją także modele elektryczne. Czy jest lepszym wyborem od pozostałych dwóch modeli? Mogłoby się tak wydawać. Jednak kawiarka porcelanowa ma dwie wady, które mogą odstraszać miłośników kawy. Po pierwsze jej cena jest dość wysoka w porównaniu z pozostałymi dwoma typami. Po drugie nie jest odporna na stłuczenia.

Z kawiarkami jest jak z ludźmi. Każda jest inna i na pewno każda znajdzie swojego amatora. Podczas gdy jeden miłośnik kawy będzie zadowolony ze zwykłej kawiarki stalowej, czy aluminiowej, inny postawi na elegancki wygląd i wybierze kawiarkę porcelanową. Każda z nich posiada wady i zalety, a wyboru kawiarki do kawy najlepiej dokonać samemu po uprzednim zaznajomieniu się ze wszystkimi za i przeciw.