salon

Jak zaaranżować salon?

Salon - Dla wielu osób jest to centrum domu. Nie ma wątpliwości, że ta przestrzeń jest bardzo ważna dla równowagi całego budynku. Przyjmujemy tu gości, a po całym dniu pracy i nauki spotykamy tu nasze rodziny. Dlatego stylowy salon to podstawa. Podpowiadamy, jak zaaranżować salon zgodnie z trendami.

Jak zaaranżować salon w stylu francuskim?

Przestronne wnętrze francuskiego apartamentu emanuje romantyzmem ulic Paryża, zapachem lawendy w Prowansji i morską bryzą Lazurowego Wybrzeża. Umiejętnie łączy stare i nowe, bardzo eleganckie i casualowe. Zdecydowanie daleko mu do wnętrz minimalistycznych, ale też tych pełnych blasku. Zamiłowanie do luksusu prowadzi do wyważonej stylizacji. Jasne wnętrza, przestronne otwarte przestrzenie oraz stiukowe ściany i gzymsy - idealna baza do tworzenia projektów bogatych we francuskie motywy. Delikatna kolorystyka, wysokiej jakości tkaniny i niepowtarzalne meble wyróżniają salon w paryskim stylu od reszty wnętrza. Ważna jest również jasność, symetria, równowaga i dualność. Francuskie wnętrza łączą stare i nowe. Geneza tego stylu związana jest z panowaniem Ludwika XIV we Francji . Były to czasy chętnie sięgające po antyki i stylizowane meble. Nawet w najnowocześniejszym salonie znajdzie się miejsce na złocenia, dodatki, wysłużone zegary, popiersia i dzieła sztuki w stylowych ramach. Szukasz inspiracji na salon? Zobacz projekty salonu Krzysztofa Mirucia.

Jak urządzić salon w stylu Japandi?

Japandi to styl dla tych, którzy cenią harmonię wnętrza i spokój oraz chcą odpocząć po ciężkim dniu pracy. Będzie idealnym wyborem dla miłośników przyrody i bliskości natury. Jest również idealny dla podróżników, którzy lubią przenosić wspomnienia z podróży do wnętrza, w którym mieszkają. Osoby ceniące funkcjonalność, prostotę, wygodę i estetykę z pewnością odnajdą się w takim wnętrzu. Wnętrze urządzone w stylu japońskim to oczywiście wnętrze proste w pastelowych kolorach i pełne naturalnych materiałów. Dzięki odpowiedniemu kształtowi i porządkowi w stylu japońskim przestrzeń jest optycznie powiększana. W stylu japandi bardzo ważną rolę odgrywa drewno - buk, jesion, sosna biała, a także cyprys, cedr czy modrzew. Im grubszy i bardziej oryginalny, tym lepiej. Takie drewniane elementy można wprowadzić do salonu za pomocą ozdobnych misek, drewnianych regałów czy szafek RTV. Ciekawym pomysłem może być również zrobienie drewnianego akcentu na ścianie, np. za sofą, lub powieszenie kawałka surowego drewna nad sofą.

Jak modnie urządzić salon w stylu Nowojorskim?

W aranżacji inspirowanej nowojorskim apartamentowcem dominuje elegancki blask, który nadaje pomieszczeniu luksusowego charakteru. Ważne, żeby nie przesadzić, wtedy wnętrze będzie ponadczasowe. Wnętrze jest przestronne, ale wygodne. Ten styl charakteryzuje się dużymi oknami z monochromatycznymi zasłonami. Kolorystyka w tych salonach jest stonowana, z przewagą szarości i bieli, z błękitem często używanym jako przełamanie w postaci dodatków lub mebli. Zazwyczaj na środku salonu stoi wygodna sofa otoczona dwoma fotelami. Całość osadzona symetrycznie wokół chromowanego stolika kawowego. Sofa powinna mieć klasyczny styl, który można pikować. Typowa sofa Chesterfield wygląda świetnie, ale są też proste sofy z zaokrąglonymi krawędziami. Na sofie możemy ułożyć poduszki z marokańskim geometrycznym wzorem. Możemy dodać dywan w podobnym stylu.

Jak stylowo urządzić salon w bloku?

Mały salon na bloku ma zwykle powierzchnię nie większą niż 20 metrów kwadratowych. Salon jest miejscem reprezentacyjnym, więc opłaca się go optycznie powiększyć. Pomogą w tym jasne kolory ścian, lekkie materiały oraz meble i dodatki, które nie przytłaczają wnętrza. Sufit można wizualnie „podnieść”, tapetując jedną ze ścian pionowymi pasami. Nie warto "budować" pokoju z ogromnymi półkami. Najlepiej nosić subtelny sprzęt, który dobrze wykorzystuje wszystkie zakamarki. Dobrym pomysłem jest zamontowanie pod parapetem szeregu półek. Wiele osób błędnie uważa, że blokowe salony skazane są na standardowe rozwiązania. To nie jest prawda.