zapach

Jak stosować olejki zapachowe?

Miłośnicy medycyny alternatywnej od dawna doceniają moc, jaką dają olejki zapachowe. Olejki eteryczne to nic innego jak skoncentrowane ekstrakty pozyskane z roślin. Do produkcji olejków zapachowych potrzeba ogromnej ilości materiału roślinnego, co może wpływać na wyższą cenę olejków pozyskanych od droższych roślin. Olejki eteryczne mogą być stosowane z powodzeniem w aromaterapii, medycynie alternatywnej wykorzystującej zapach do poprawy zdrowia lub stosowane miejscowo na skórę w celu walki z różnymi dolegliwościami. Aromaterapia to sposób na wykorzystanie olejków w celach terapii. Praktyka ta jest stosowana od wieków. Podczas wdychania cząsteczki zapachowe olejków eterycznych przemieszczają się z nerwów węchowych bezpośrednio do mózgu, a zwłaszcza wpływają na ciało migdałowate, emocjonalne centrum mózgu.

Badania wykazują, że olejki zapachowe mogą być pomocne w walce z następującymi problemami

  • zły nastrój
  • stres, problemy z uważnością czy koncentracją
  • kłopoty z zasypianiem, słaba jakość snu
  • infekcje wirusowe i bakteryjne
  • niepokój
  • stany zapalne w organizmie
  • nudności, problemy z układem trawiennym
  • bóle głowy, migreny.

Jak stosować olejki zapachowe?

W zależności od tego, z jakiej rośliny został pozyskany olejek zapachowy, właściwości preparatów mogą się różnić. Bardzo często jeden olejek możemy używać na wiele sposobów. Jak więc stosować drogocenne olejki w zaciszu swojego domu?

1. Inhalacje/wziewy

Najbardziej zalecane przy problemach z górnymi drogami oddechowymi oraz przy przeziębieniu i objawom towarzyszącym. Ze względu na swoje właściwości rozrzedzające wydzielinę oraz działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe są zbawienne przy walce z dolegliwościami podczas choroby. Dodatkowo część olejków zapachowych podanych w takiej formie dała odprężająco i relaksacyjnie lub pobudza i usprawnia pracę umysłu. Można stosować wziewy olejku bezpośrednio z opakowania lub nanieść na kawałek np. ręcznika, lub innego materiału. Cieszącą się większą popularnością metodą jest wkropienie kilku kropel do ciepłej wody i wdychania wraz z wytworzoną parą. Na rynku dostępne jest także wiele dyfuzorów i kominków, które używane są w terapii olejkami. Bardzo popularne są kominki, które po ogrzaniu przy pomocy świec wydzielają terapeutyczną woń olejków eterycznych.

2. Kąpiele

Zalecane przy problemach z bezsennością, nadmierną ilością stresu czy odczuwaniem niepokoju. Taki relaksujący rytuał z użyciem olejków pozwoli się zrelaksować i odprężyć. Do wanny napełnionej wodą wystarczy tylko dodać kilka kropli ulubionego olejku. W tych celach najlepiej sprawdzi się olejek z paczuli, mandarynkowy, lawendowy, cedrowy i rozmarynowy.

3. Stosowanie miejscowe

Olejki eteryczne/zapachowe działają antybakteryjnie i antyseptycznie, co może okazać się zbawienne przy gojeniu ran i uszkodzeniach skóry. Olejki mogą być także stosowane w celach pielęgnacyjnych. Wiele z nich ma korzystne działanie na skórę i włosy. Jak stosować olejki w tym celu? Mogą być dodatkiem do kremów, balsamów, mgiełek, odżywek, szamponów, czy bazą odprężającego i pielęgnującego masażu ciała.

4. Odświeżanie pomieszczenia

Olejki idealnie sprawdzą się jako naturalne odświeżacze powietrza w domu czy aucie. Można je stosować w formie dyfuzorów, zawieszek, płynu z patyczkami zapachowymi czy w formie świec z ich dodatkiem. Olejki zapachowe są cennym produktem w gospodarstwie domowym. Idealnie nadają się do wykonania ekologicznych środków czyszczących, np. płynów czy środków odplamiających. Wiele olejków ma także działanie odstraszające owady i insekty oraz właściwości łagodzące ukąszenia. Można przygotować płyn odstraszający komary na bazie olejów lub używać ich bezpośrednio na skórę po ukąszeniu

5. Spożywanie olejków

Niektóre z olejków mogą być dodatkiem do naparów ziołowych i wody. Są to między innymi olejki: cytrynowy, miętowy oraz z grejpfruta. Nie wszystkie olejki zapachowe nadają się do spożycia, dlatego zawsze należy upewnić się, czy dany olejek może być użyty w tym celu.