dach

Jak naprawić przeciekający dach?

Przeciekające pokrycie dachowe potrafi spędzić sen z oczu użytkownika każdego lokalu czy budynku. Z pozoru łatwa do naprawy usterka w rzeczywistości kryje w sobie ogromne niebezpieczeństwo. Nieszczelność pokrycia to nie tylko ewentualna mokra plama na suficie, niepożądana wilgoć w powietrzu czy też inny, odczuwalny za pomocą zmysłów defekt. Może ona doprowadzić do zniszczenia sprzętów zgromadzonych w danym pomieszczeniu, a nawet zamoknięcia instalacji elektrycznej, jej przepalenia, a następnie do pożaru.

Przyczyny przeciekania dachu

Zastanawiając się nad tym, jak naprawić przeciekający dach, należy wziąć pod uwagę okres, jaki minął od wykonania samego pokrycia. W przypadku, gdy chodzi o tygodnie lub miesiące, jakie minęły od ukończenia prac monterskich, wina najprawdopodobniej leżeć będzie po stronie wykonawcy, który przeoczył newralgiczny punkt lub niedostatecznie rzetelnie wykonał swoje obowiązki. Wówczas z zaistniałym problemem należy zwrócić się właśnie do niego. Jeżeli natomiast do usterki doszło po długim czasie od realizacji prac, przyczyn należy szukać w czynnikach zewnętrznych. Uszczelniacze dekarskie, specjalistyczne taśmy i wiele innych materiałów bez przerwy jest narażonych na wiatr, promienie UV oraz tzw. pracę budynku, czyli rozłożone w czasie mikroruchy.

Jak naprawić cieknący dach samodzielnie?

Podjęcie decyzji o własnoręcznej naprawie dachu wiąże się z przyjęciem na siebie sporej odpowiedzialności i ryzyka. Prace na wysokości nie należą do bezpiecznych, nawet jeśli mowa o budynkach parterowych. Ponadto niezbędne jest posiadanie odpowiedniej wiedzy na temat budowy dachów. Absolutnie kluczowa będzie w tym przypadku umiejętność zlokalizowania dokładnego miejsca, gdzie doszło do przecieku. W przeciwnym wypadku naprawa dachów może zakończyć się pozostawieniem pokrycia w kondycji gorszej, niż znajdowało się przed rozpoczęciem działań. Aby wykonać jakiekolwiek prace dekarskie, należy także posiadać specjalistyczne narzędzia oraz materiały, za pomocą których usterka zostanie usunięta.

Jak naprawić przeciekający dach z blachy?

Pokrycia metalowe są jednym z dwóch dominujących obecnie rodzajów. Bardzo rzadko dochodzi do powstawania usterek na powierzchniach płaskich pokrytych blachą. Najczęściej defekty zauważalne są w okolicach rozmaitych obróbek, krawędzi dachu, kalenicy czy też spoin pomiędzy poszyciem a innym materiałem, np. kominem lub oknem. Po zlokalizowaniu usterki należy zbadać jej przyczyny. Często wystarczające okaże się samo uszczelnienie dachu. Silikony wystawione na działanie promieni słonecznych z czasem tracą swoje właściwości i w miejscach, gdzie były stosowane, dochodzi do nieszczelności. Należy wówczas usunąć stary uszczelniacz i zastąpić go warstwą nowego.

Podobnie rzecz ma się w przypadku taśm kalenicowych lub kominowych. Jeżeli zaś usterka okazuje się trudna do zlokalizowania, można przypuszczać, że któryś z wkrętów przytwierdzających blaszane arkusze do konstrukcji dachowej wymaga dokręcenia. Istnieją także przypadki, kiedy któraś z obróbek wydaje się odkształcona lub pogięta. Za stan taki odpowiadać mogą silne podmuchy wiatru, jakim dany element przeciwstawiał się przez lata. Niezbędne jest wówczas jego usunięcie i zastąpienie go nowym, identycznym, wykonanym przy użyciu specjalnej giętarki lub zaginarki.

Jak naprawić przeciekający dach z papy?

Jak naprawić cieknący dach z papy? To zależy. Nieszczelności w pokryciach bitumicznych można podzielić na dwa rodzaje. Jeżeli skutki przeciekania dachu są widoczne jedynie jako punkt lub niewielki obszar, prawdopodobnie naprawa zakończy się na zlokalizowaniu i uszczelnieniu danego miejsca lepikiem lub inną masą do tego przeznaczoną. Jeżeli natomiast nieszczelności zaobserwować można jako szerokie pasy lub spore plamy, z pewnością doszło do rozszczelnienia nakładających się na siebie warstw papy. Wówczas konieczne będzie przystąpienie do ponownego zgrzewania za pomocą palnika. W miejscach, gdzie warstwy nie są ze sobą zlepione, może gromadzić się nie tylko deszcz, ale również zalegający na dachu śnieg. Lokalizując usterki na dachu pokrytym papą, warto profilaktycznie przyjrzeć się pozostałym, szczelnym w tym momencie miejscom. Szczególną uwagę należy zwrócić na te, w których papa była modelowana i zaginana. Jeżeli widoczne są pęknięcia, elementy takie także należy zabezpieczyć lepikiem.

Cena naprawy przeciekającego dachu

Wielokrotnie decyzja o wezwaniu fachowca lub wykonaniu naprawy na własną rękę dyktowana jest kosztami, jakie można ponieść. Tymczasem cena może wykraczać poza monety i banknoty. Przed każdą pracą na wysokości należy pamiętać o ryzyku i konsekwencjach, jakie można ponieść w wyniku nieszczęśliwego wypadku.