mróz

Jak działa krioterapia?

Krioterapia jak to działa? Jest to zastosowanie zimna na ciele w celach terapeutycznych. Od zarania dziejów istniały terapie oparte na zimnie. Znamy jego korzyści dla naszego organizmu. Wszyscy stosujemy lód, gdy mamy np. siniaka, lub stan zapalny. Nowoczesna krioterapia wzmacnia te efekty. Możemy teraz osiągnąć znacznie niższe temperatury w całkowicie bezpieczny sposób, a tym samym osiągnąć większe korzyści w krótszym czasie. Sesja krioterapii całego ciała trwa około trzech minut. Temperatura waha się od -110°C do -196°C, ale mechanizmy regulacyjne naszego organizmu nie pozwalają na spadek temperatury ciała poniżej 36,5°C w tak krótkim czasie. W międzyczasie uruchamia się seria reakcji o bardzo korzystnych skutkach.

Historia krioterapii

Krioterapia działanie, jakie znamy dzisiaj, zostało opracowane pod koniec lat 70. w Japonii przez dr. Toshima Yamauchi. Ten japoński lekarz wynalazł metodę szybkiego schładzania powierzchni ciała za pomocą azotu w stanie gazowym, jednocześnie nie dopuszczając do ochłodzenia tkanek głębokich. Dr Yamauchi stosował ją w celach terapeutycznych w leczeniu pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Jaki wpływ na organizm ma krioterapia?

  • Działanie przeciwbólowe: wykazano, że krioterapia jest bardzo skuteczna w leczeniu zarówno ostrego, jak i przewlekłego bólu. Ekstremalne zimno spowalnia prędkość przewodzenia nerwów i hamuje włókna nocyceptywne, co pomaga zmniejszyć odczuwanie bólu.
  • Działanie przeciwzapalne: Krioterapia wpływa na proces zapalny w sposób podobny do tego, który został wyjaśniony przy redukcji bólu. Zastosowanie skrajnego zimna na skórę powoduje zmniejszenie hiperperfuzji zależnej od stanu zapalnego poprzez skurcz naczyń. 
  • Aktywacja metaboliczna: intensywne zimno generowane wewnątrz kabiny do krioterapii, takiej jak Cryospace sprzyja szeregowi reakcji w organizmie, które mają na celu zrekompensowanie spadku temperatury na zewnętrznej powierzchni skóry. Aktywuje to metabolizm i mobilizację nagromadzonego tłuszczu. Podczas jednej sesji można spalić od 200 do 800 kilokalorii. Kalorie nie są spalanie tylko w ciągu trzech minut od zastosowania zimna, ale także w ciągu kolejnych sześciu godzin.
  • Relaks: krioterapia sprzyja uwalnianiu endorfin i serotoniny. Jak również innych naturalnych substancji, które wytwarzają dobre samopoczucie i pomagają zwalczać stres.

Jak działa krioterapia na ból przewlekły, jak długo utrzymuje się efekt?

Jak już wspomnieliśmy, zimno ma silne działanie przeciwbólowe, a krioterapia, w przeciwieństwie do stosowania miejscowego zimna, obejmuje cały rdzeń kręgowy, więc jej działanie jest znacznie szersze. Trzyminutowy pobyt w zimnej kabinie może zahamować i rozwiązać przewlekły ból na kilka godzin. Po kilku sesjach efekt jest wzmocniony, a ulga w bólu ma kilkutygodniowy efekt. Włókna nerwowe odpowiedzialne za przesyłanie impulsu zimna do mózgu są szybsze niż te odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów bólowych. Gdy te dwie drogi nerwowe są pobudzone, dochodzi do konkurencji między nimi. Te szybsze hamują działanie tych wolniejszych. W ten sposób organizm identyfikuje impulsy wywołane przez skrajne zimno jako pilniejsze i hamuje sygnały bólowe. Nociceptory ulegają desensytyzacji lub nawet dezaktywacji, zmniejszając zdolność do wykrywania bodźców bólowych.

Jakie substancje są uwalniane i jakie skutki wywołują w organizmie?

Główne substancje uwalniane przez organizm po krioterapii to endorfiny i serotonina.

  • Endorfiny to neuropeptydy, które są uwalniane przez rdzeń kręgowy i krwiobieg. Tworzą one stan dobrego samopoczucia, poprawiają nastrój, zmniejszają ból, opóźniają proces starzenia się, wzmacniają funkcje układu odpornościowego. Dodatkowo przeciwdziałają wysokiemu poziomowi adrenaliny związanemu z lękiem i stresem.
  • Serotonina to neuroprzekaźnik występujący w różnych rejonach ośrodkowego układu nerwowego, związany z nastrojem. Bierze udział w regulacji apetytu. Wpływa na pożądanie seksualne, aktywność ruchową, wspomaga zasypianie i czuwanie. Pomaga także w innych funkcjach percepcyjnych i poznawczych.