metal

Jak działa czujnik krawędziowy?

Czujniki krawędziowe przyjmują wiele form i bazują na sprawnym działaniu. Okazuje się, że niezwykle popularne są czujniki elektroniczne i mechaniczne, które sprawdzą się w wielu miejscach. Z pewnością przed użytkowaniem zastanawiamy się, jak działa czujnik krawędziowy. Te unikalne narzędzia działają stabilnie i wydajnie, dając pożądane efekty. O czym warto pamiętać? Jak działają konkretne czujniki krawędziowe? O czym warto wiedzieć? Na jaki model czujnika krawędziowego postawić? Co znajdziemy na rynku?

Czujnik krawędzi krawędziowy

Czujnik tego typu służy do ustawienia powierzchni lub krawędzi odniesienia detali, jak i ustalenia środka otworów w centryczny sposób, do wrzeciona maszyny. Najpopularniejszymi rodzajami czujników krawędziowych są:

  • Czujnik krawędziowy mechaniczny - ustawiak mechaniczny jest wykonany w dwóch części, które są połączone ze sobą za pomocą sprężyny. W tym wypadku skorzystamy z dokładnego pozycjonowania do 0,01 milimetra. Po włączeniu urządzenia zauważymy, że obie części czujnika krawędziowego nie są współosiowe, wskutek powstającej siły odśrodkowej. W czasie kontaktu końcówki pomiarowej z płaszczyzną detalu dochodzi do wycentrowania osi wrzeciona wraz z osią końcówki. Jak korzystać z takiej opcji? Na początku należy delikatnie dojeżdżać do detalu, starając się wycentrować oś wrzeciona osią końcówki pomiarowej w czujniku krawędziowym. Co ciekawe, nie jest to rzeczywisty punkt zerowy obrabianego przedmiotu, co warto mieć na uwadze. Pozycję trzeba jeszcze skompensować o wartość promienia końcówki pomiarowej. 
  • Czujnik zegarowy 3D - pomiar w tym urządzeniu odbywa się w momencie dotknięcia krawędzi przez kulkę. Automatyczne kompensowanie średnicy kulki sondy pozwala określić punkt zerowy przedmiotu obrabianego. Taka praca jest znacznie bardziej wydajna i sprawna, dlatego urządzenie cieszy się sporym uznaniem na rynku. Jeśli chodzi o ustawienie wskaźnika w pozycji zero, jest to wskazówką, że oś wrzeciona została ustawiona dokładnie na krawędzi elementu. Nie zapominajmy o tym, że czujnik 3D posiada wymienne trzpienie pomiarowe, jakie różnią się między sobą przeznaczeniem pomiaru, średnicą kulki pomiarowej i długością.
  • Czujnik krawędziowy elektroniczny - bazuje na kulce stalowej, jaka jest osadzona na sprężynie. Dzięki temu można ochronić przyrząd przed uszkodzeniem podczas sporego dojechania do krawędzi przedmiotu. Ogromnym atutem jest fakt, że taki czujnik posiada specjalne diody LED, jakie sygnalizują moment styku z detalem metalowym. Dodatkowo niektóre modele emitują także dźwiękowe sygnały, co wpływa na naszą wygodę. Podobnie do mechanicznego czujnika krawędziowego, tutaj ustawienie rzeczywistego punktu zerowego wymaga skorygowania pomiaru o wartość promienia kulki. 

Czujniki krawędziowe - najważniejsze cechy

Standardowe czujniki krawędziowe mają różnorodną budowę. Mechaniczne urządzenia są mocowane do uchwytu narzędzia, co pozwala oddziaływać na odśrodkowe siły. W efekcie dochodzi do drgań, które skompensujemy za pomocą określenia punktu zerowego detalu. Warto zauważyć, że w elektronicznych czujnikach pomiar jest nieco łatwiejszy. Należy dotknąć wybranego elementu, tak aby aktywować lampkę kontrolną na czujniku. Pomiar jest bardziej dokładny, co przekłada się na pożądane efekty podczas pracy urządzenia. Nie zapominajmy także o trójwymiarowych czujnikach krawędziowych, jakie działają inaczej. Bazują one również na elektronicznym systemie określania styku, ale nie musimy tutaj obliczać bazy, uwzględniając jednocześnie średnicy narzędzia pomiarowego. Specyfika urządzenia wpływa na precyzyjne określenie bazy wraz z wszelkimi odchyłami. Za taki sprzęt zapłacimy więcej, ale zachowamy też większą wygodę. 

Nowoczesne czujniki krawędziowe z powodzeniem znajdziemy w internetowych sklepach. W tym miejscu szeroki asortyment przyprawia o zawrót głowy. Podczas doboru nie zapominajmy o dobrej jakości i skutecznym działaniu narzędzia pomiarowego. Producenci stawiają na solidne wykonanie i atrakcyjne ceny, co spełni nasze oczekiwania.