stodoła

Czy nowoczesne stodoły mogą służyć jako domki?

Nowoczesny dom w stylu stodoły to jedna z opcji, jakie mamy przy projektowaniu domu. Możesz zbudować taki budynek od podstaw lub wyremontować już istniejący. Czy warto wybrać taki projekt? Zanim podejmiesz decyzję, zapoznaj się z plusami, minusami i kosztami budowy domu w stylu nowoczesnej stodoły.

Mieszkanie w stodole może wydawać się raczej luksusowym pomysłem na życie. Jednocześnie dużą popularnością i uznaniem cieszą się obecnie obiekty tego typu zaadaptowane na mieszkania i domy projektowane na modłę takiego budownictwa. Dlaczego warto rozważyć to rozwiązanie przy planowaniu budowy domu?

Czym charakteryzuje się dom o wiejskim charakterze? Nowoczesne stodoły

Taka struktura ma kilka cech, które ułatwiają zdefiniowanie budynku. Dom powstaje na planie prostokąta i posiada pokrycie w postaci dwuspadowego dachu bez okapu. Jest to więc obiekt podobny do normalnej stodoły. Jednak architekci postawili na nowoczesny styl, więc te budynki wyglądają bardzo efektownie oraz ciekawie.

Nowoczesne stodoły są często wyposażone w strychy, ale zdarzają się również parterowe obiekty ze strychami. W wielu projektach nad salonem wykorzystuje się pustkę przestrzenną, wbudowując okna dachowe. Tworzy to charakterystyczny klimat domu. Jeśli chodzi o dostępne style, nowoczesna stodoła posiada wnętrza minimalistyczne i industrialne. Elewacje mogą być pokryte sidingiem, klinkierem, kamieniem lub drewnem. Nowoczesna budowla utrzymana jest często w prostym, naturalnym skandynawskim stylu, który cieszy się popularnością. W ostatnich latach możemy również znaleźć wiele ogłoszeń dotyczących stodół do wynajęcia.

Domek boho - funkcjonalne wnętrze o niezwykłej estetyce

Domy w stylu stodoły zostały zaprojektowane z myślą o maksymalnej funkcjonalności i oszczędności. Dlatego zwykle nie znajdujemy w środku żadnych zbędnych pomieszczeń, które trzeba niepotrzebnie ogrzewać. Dom-stodoła projektuje się w taki sposób, aby na południowej ścianie znajdowało się jak najwięcej przeszkleń, co doskonale ociepli wnętrze w słoneczne, zimowe dni. Można nawet wbudować szyby w całą elewację – taki efekt wygląda bardzo nowocześnie i sprawia wrażenie, że obiekt jest płynnie połączony z ogrodem. Należy jednak pamiętać, że latem ryzykujemy przegrzanie pomieszczenia, dlatego warto zainwestować w elementy takie jak markizy czy rolety.

Od strony północnej warto umieścić wejście z foyer, pomieszczeniem gospodarczym i kuchnią. W domu w stylu stodoły teoretycznie najlepiej byłoby usunąć wszystkie okna na elewacji o tym kierunku, aby ciepło przez nie nie uciekało. W praktyce jest to niezwykle trudne do osiągnięcia, ale powierzchnia przeszkleń będzie z pewnością bardzo ograniczona w porównaniu z elewacją południową.

Stodoła, domki - dlaczego warto zainwestować w ten typ budownictwa?

Po pierwsze, jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Prosty kształt znacznie obniża koszt budowy. Dodatkowo wiele firm oferuje usługi wznoszenia takich domów, jak nowoczesne stodoły szkieletowe. W tym przypadku czas realizacji prac można skrócić do dwóch lub trzech miesięcy, co znacznie obniża koszty.

Cała elewacja, której zdecydowana większość znajduje się od strony południowej, powinna być przeszklona. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza nowoczesnej stodoły wpada dużo światła, co znacznie obniża koszty ogrzewania zimą. Warto jednak zauważyć, że należy zamontować duże rolety lub zasłony, ponieważ szyby latem mogą powodować przegrzewanie się powierzchni.

Projekt domu w stylu nowoczesnej stodoły często mają dachy okapowe. Taka opcja zmniejsza straty ciepła, ponieważ pozwala na szczelne przymocowanie izolacji stropu do ścian. Co więcej, dwuspadowa konstrukcja oznacza również, że nowoczesne domy w stylu stodoły mają znacznie więcej oświetlenia pomieszczeń niż klasyczne obiekty.

Zabudowa jednorodzinna w stylu stodoły to rozwiązanie XXI wieku. Inwestorzy uwielbiają ten styl architektury – nowoczesny obiekt o wiejskim charakterze stodoły, zaprojektowany nie tylko jako letni domek, ale jako miejsce zamieszkania to atrakcyjna wizja.

Taki budynek dobrze wygląda w przestrzeni wiejskiej i miejskiej. Ze względu na swoją wyjątkową podłużną formę stanowi idealne rozwiązanie dla posiadaczy małych lub wąskich działek. Co ciekawe, domy w stylu stodoły mogą być na tyle funkcjonalne, że ich konstrukcje często oferują podwójne garaże.