klimatyzacja

Co to jest klimakonwektor?

Energooszczędne pompy ciepła to rozwiązanie coraz chętniej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej oraz gospodarstwach domowych. Pozwala na precyzyjną i wygodną kontrolę temperatury w ciągu całego roku. W towarzystwie tego niskotemperaturowego urządzenia grzewczego najczęściej stosowane jest podłogowe, ścienne lub sufitowe ogrzewanie płaszczyznowe.

Jednak interesującą alternatywę stanowią klimakonwektory. Urządzenia te są coraz chętniej stosowane w instalacjach grzewczych ze względu na wysoką wydajność procesów grzania oraz chłodzenia. Co to jest klimakonwektor i jakie jego rodzaje można wyróżnić? Jak działa, a także gdzie najczęściej znajduje swoje zastosowanie? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej!

Klimakonwektor - co to jest?

Klimakonwektor, nazywany także fan-coil, to wielofunkcyjne urządzenie, które przeznaczone jest do utrzymywania w pomieszczeniach zaprogramowanej temperatury oraz zapewnienia odpowiedniej wentylacji danej przestrzeni. Sprzęt ten łączy w sobie funkcjonalności agregatów chłodniczych, kotłów grzewczych oraz pomp ciepła. Dlatego w zależności od sposobu regulowania temperatury klimakonwektory z powodzeniem wykorzystywane są podczas realizacji szeregu procesów — mogą służyć do grzania lub chłodzenia, a także być wykorzystywane jako połączenie tych funkcjonalności. 

Co to klimakonwektor i jego są jego rodzaje?

Klimakonwektory to coraz częściej wykorzystywane urządzenia stanowiące element składowy systemów grzewczych i systemów chłodniczych, a ich zastosowanie pozwala na zapewnienie optymalnej temperatury i wentylacji w pomieszczeniach. Można wyróżnić kilka podstawowych podziałów tego typu urządzeń.

W zależności od typu można dokonać podziału klimakonwektorów na: 

  • ścienne,
  • kanałowe,
  • kasetonowe,
  • podłogowe,
  • uniwersalne.

Z kolei w zależności od liczby wymienników klimakonwektory dzieli się na:

  • dwururowe,
  • czterorurowe.

Klimakonwektory i zasada ich działania — co warto wiedzieć na ten temat?

Klimakonwektor to urządzenie zbudowane z kilku podstawowych elementów, które składają się na funkcjonalne i wydajne urządzenia. Wśród części składowych można wyróżnić takie komponenty jak wymiennik ciepła, wentylator, zawór regulacyjny, sterownik, filtr powietrza czy taca na skropliny. Wszystko to składa się na konstrukcję urządzenia, którego zasada działania nie jest skomplikowana.

Funkcjonowanie mechanizmu opiera się na działaniu wymiennika ciepła zasilanego wodą i wentylatora, który odpowiada za wymuszanie przepływu powietrza. W efekcie klimakonwektor oddaje energię cieplną do otoczenia po dostarczeniu do niego podgrzanej cieczy, a także obniża temperaturę wnętrza po dostarczeniu do niego schłodzonego płynu. Cały proces kontrolowany jest przy pomocy nowoczesnych systemów automatyki, które pozwalają na sterowanie pracą urządzenia oraz utrzymywanie zadanej temperatury w pomieszczeniu.

Zastosowanie klimakonwektorów — gdzie są wykorzystywane te urządzenia?

Klimakonwektor to urządzenie zapewniające szereg funkcjonalności. Jego zastosowanie pozwala na usprawnienie wymiany powietrza w budynku, ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń, a także późniejsze utrzymanie zadanej temperatury we wnętrzu. Wszechstronny zakres możliwości klimakonwektorów sprawia, że tego typu urządzenia z powodzeniem wykorzystywane są zarówno w obiektach mieszkalnych, jak i biurowych, salach wykładowych czy lokalach użytkowych.

Chcąc cieszyć się korzyściami, jakie niesie za sobą wybór klimakonwektorów, warto sprawdzić ofertę firmy ALFA EKO specjalizującej się w dostarczaniu swoim klientom rozwiązań z zakresu odnawialnych źródeł energii. Wśród propozycji marka prezentuje m.in. specjalistyczne klimakonwektory, które doskonale sprawdzą się w nowoczesnych instalacjach grzewczych i chłodniczych. Rozwiązania proponowane przez przedsiębiorstwo ALFA EKO można sprawdzić na stronie internetowej dostępnej pod adresem https://alfa-eko.eu/kategoria-produktu/klimakonwektory/.