Co robi radca prawny?

Radca prawny to osoba, która ukończyła nie tylko studia prawnicze, lecz także aplikację radcowską, zakończoną pozytywnie zdanym egzaminem. Edukacja tego specjalisty trwa aż 8 lat, a dodatkowo musi on posiadać pełną zdolność do czynności prawnych oraz możliwość korzystania ze wszystkich praw publicznych. Jakie są praktyczne kompetencje radcy prawnego? Kiedy warto skorzystać z jego usług?

Radca prawny, Łódź - czym się zajmuje?

Zadając sobie pytanie: "kto to radca prawny?", warto przede wszystkim określić jego kompetencje. Jest to zawód charakteryzujący się stosunkowo dużą swobodą. Osoby, które z pozytywnym rezultatem ukończyły aplikację radcowską, mogą pracować na umowę o pracę, umowę zlecenie, a także zakładać spółki - zarówno osobowe, jak i cywilne. Każdy radca prawny ma możliwość również świadczenia usług w więcej niż jednej formie działalności.

Co robi radca prawny? Jak sama nazwa zawodu wskazuje - udziela porad prawnych. Jednak to jedynie jedna z kompetencji. Ma uprawnienia do tworzenia opinii, sporządzania umów, a także reprezentowania klientów przed sądem (pod warunkiem że nie jest zatrudniony na umowę o pracę).

Większość radców prawnych specjalizuje się w konkretnej gałęzi prawa. Z perspektywy klienta, zgłaszając się do kancelarii, warto dopytać, czym konkretnie dany radca prawny się zajmuje.

Radca prawny wśród innych zawodów prawniczych

Na jakich polach radca prawny wyróżnia się spośród innych zawodów prawniczych? Notariusz, prokurator czy sędzia posiadają zdecydowanie inne kompetencje - ich porównywanie między sobą nie ma zbyt dużego sensu. Jednak niezwykle podobną profesję stanowi zawód adwokata. Zarówno radca prawny, jak i adwokat mogą udzielać porad prawnych, reprezentować klientów, ich obowiązkiem jest przestrzeganie tajemnicy zawodowej, a popełnienie błędów może grozić dyscyplinarną odpowiedzialnością.

Zasadnicza różnica, która pozwala wyodrębnić radcę prawnego od adwokata to mimo wszystko coś więcej niż kolor togi na sali sądowej. Pierwszy z nich ma możliwość zatrudnienia na umowę o pracę - drugi zaś nie może pozostawać w stosunku pracy. Dodatkowo ten specjalista nie ma możliwości reprezentowania klientów w sprawach karnych i musi płacić wyższe składki obowiązkowego OC.

Kiedy warto skorzystać z usług radcy prawnego?

Ten specjalista to osoba o szerokich kompetencjach, która może pomóc w rozwiązaniu wielu różnorodnych problemów prawnych. Wykwalifikowany radca prawny - w czym może pomóc? Warto z nim skonsultować się na przykład planując podpisać ważną umowę. Jego pomoc może okazać się nieoceniona dla klienta indywidualnego oraz przedsiębiorstwa. Zarówno w przypadku konieczności wzięcia udziału w sprawie cywilnej, pracowniczej, jak i gospodarczej, reprezentacja przez profesjonalistę może zaważyć na ostatecznym rozstrzygnięciu.

Radca prawny to zawód zaufania publicznego. Jest to osoba, która przebyła ośmioletnią ścieżkę edukacji i posiada bogate doświadczenie w rozwiązywaniu problemów prawnych. Jeśli chodzi o radcę prawnego w Łodzi - jak wybrać kompetentnego specjalistę? Przede wszystkim należy zweryfikować kwalifikacje danego prawnika oraz dopytać o to, w jakim rodzaju spraw się specjalizuje.