concierge

Co robi concierge?

Concierge, lub inaczej konsjerż, to osoba odpowiadająca na zapytania gości, przekierowująca rozmowy telefoniczne, koordynująca plan podróży oraz wiele więcej. To przede wszystkim pracownik, który wspiera kulturę firmy, a także daje do zrozumienia wszystkim gościom, że są cenieni i mile widziani. Co prawda, najczęściej spotyka się go w wysokiej klasy hotelach, ale coraz częściej concierge może znaleźć zatrudnienie w prywatnych szpitalach, agencjach nieruchomości czy biurowcach.

Co robi concierge? Podstawowe obowiązki

Jak już zostało wspomniane wcześniej, concierge dba o wysoką jakość obsługi klienta, dlatego obowiązkowo powinien mieć doskonałe zdolności komunikacyjne. Osoba ta musi zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły, uważnie słuchać i posiadać umiejętność przewidywania potrzeb gości.

Pracownik ten odpowiada zarówno na telefoniczne, jak i mailowe zapytania niemal natychmiast oraz z szacunkiem. Może przykładowo polecić gościom najlepsze restauracje, czy też pomóc w zorganizowaniu transportu czy przebiegu wycieczki. Sprawdzi też, czy pomieszczenia dla gości i lobby są utrzymane w czystości. Ponadto w zakresie jego obowiązków są odbieranie oraz przekierowywanie poczty, rozmów telefonicznych, paczek itp. Stanowi więc łącznik między klientami a poszczególnymi działami firmy.

Co znaczy “concierge”?

Co właściwie oznacza "concierge"? Konsjerż jest profesją mającą swój początek już w średniowieczu. Wówczas zajmował się on pilnowaniem i utrzymywaniem zapalonych świec w pomieszczeniach. Dopiero w XX wieku zawód ten stał się odpowiednikiem hotelowego portiera, który witał gości.

Zakres obowiązków zwiększał się wraz z upływem czasu i zaczął obejmować opiekę nad gośćmi w hotelu od początku do końca ich pobytu. W renomowanych obiektach stanowisko to pozostało do dziś, a pracownik ten zajmuje się kompleksową obsługą odwiedzających hotel osób.

Concierge — kto to? Dla kogo dedykowane są jego usługi?

Zakres obowiązków współczesnego concierge’a, może się różnić w zależności od rodzaju obiektu, gdzie został zatrudniony. Obowiązki hotelowego pracownika będą więc inne niż tego, który pracuje na statku wycieczkowym czy w kasynie.

Usługa jest dedykowana każdemu, komu ciągle brakuje czasu oraz nie radzi sobie z codziennymi obowiązkami. Można z nim rozmawiać zarówno telefonicznie, jak i e-mailowo. Taka osoba na bieżąco stara się zaradzić trudnościom czy problemom, z którymi pracodawca spotyka się na co dzień.

Przykładowo, concierge może zarezerwować bilet na pociąg, samolot lub nawet do kina czy umówić nas na wizytę do lekarza, dentysty, fryzjera, kosmetyczki bądź masażysty. Co więcej, na nasze zlecenie wykupi kwiaty albo wybierze prezent dla bliskich nam osób. Dzięki współpracy z taką osobą możemy lepiej skupić się na naszych codziennych obowiązkach.

Czym zajmuje się concierge i dlaczego warto skorzystać z jego usług?

Podstawową zaletą korzystania z usług concierge jest zyskanie cennego czasu. Możemy wtedy przeznaczyć go na to, co lubimy robić, zamiast spędzać długie godziny na wyszukiwaniu informacji i rezerwowaniu biletów na transport czy też wydarzenia kulturalne.

Nawet jeśli szukamy świetnego hotelu za granicą, chcemy zjeść niepowtarzalną kolację lub zorganizować wycieczkę — concierge nam w tym pomoże! Warto sprawdzić stronę https://www.brella.pl/uslugi-concierge-kielce/, by dowiedzieć się więcej.

Korzyści z zatrudnienia concierge’a, o których warto wiedzieć

Choć wielu z nas konsjerż kojarzy się z pięciogwiazdkowymi hotelami i restauracjami z gwiazdką Michelin, usługi te przydają się także w biurach czy innych biznesowych miejscach. Pracownik ten może być wsparciem kadry kierowniczej za sprawą wysokich zdolności komunikacyjnych oraz organizacyjnych.

Concierge potrafi zaaranżować każdy aspekt życia pracodawcy, na który ten nie chce poświęcać swojego czasu. Pozwoli to na wygospodarowanie większej liczby wolnych chwil na realizację pasji lub spotkania z rodziną. Chcemy zorganizować wakacje, wyjazd służbowy czy obóz dla dzieci? Dla concierge’a to nic trudnego! Wystarczy znaleźć odpowiednią osobę, która wzbudzi zaufanie.